Kategoriler
Rehberler

Android: Varsayılan Uygulamayı Kaldırmak / Değiştirmek

Google Play mağaza ortamında çok sayıda uygulama var büyük kısmı ücretsiz yani yeri geldiğinde meraktan ya da tavsiye üzerine denemek için sık sık uygulama ya da oyun kurduğumuz oluyor. Bu uygulamaların bazıları kendilerini belirli işler için varsayılan olarak atama izni isteyip alabiliyorlar.

Android: Varsayılan Uygulamayı Kaldırmak / Değiştirmek

Video izleme, müzik dinleme, fotoğraf görüntüleme, uygulama başlatıcı gibi çeşitli uygulamalar varsayılan olup kontrolü ele geçirmişse ama siz diğer seçeneklere geri dönmek istiyorsanız ne yapacaksınız?

Android sistem ayarlarına girip varsayılan uygulamaları bulduktan sonra teker teker ayarlarına girip varsayılan oldukları alanları kaldırabilirsiniz ama uzun süren ve sıkıcı olan bir işlem. Android dünyasına yeni katılan uygulamalardan biri olan “Better Open With” sayesinde varsayılanı değiştirme işlemi kolaylaşıyor.

[appbox googleplay id=com.aboutmycode.betteropenwith]

Değişimi gerçekleştirmek için uygulamayı kurun ve çalıştırın. İlk olarak değiştirmek istediğiniz dosya türüne ait varsayılan uygulamayı bilmeniz gerekiyor. Dosyaya tıkladığınızda sorgusuz olarak başlayan uygulamanın adını not alın. Ardından ayarlar içinden uygulamalara girin ve adı geçen uygulamayı bulup özelliklerini açın. Varsayılan olduğunu gösteren satırdaki butona basıp bunu kaldırın.

how-to-remove-set-default-apps-in-Android-settings

Artık Better Start With uygulamasını kullanarak ses, akış, tarayıcı, video, e-kitap, e-posta, konum, görsel, PDF, metin durumlarına özel varsayılanları seçebilirsiniz. Birine tıklayın ve ardından varsayılan olacak uygulamayı seçin.

how-to-remove-set-default-apps-in-Android-better-open-wtih

İnternet tarayıcı diğerlerine kıyasla daha fazla özelleştirilebilir çünkü beliren linklere göre farklı yollar izlemesi istenebilir. Örneğin Twitter linklerinin Twitter yerine başka bir uygulamayla açılması istenebilir. İstediğiniz gibi özelleştirmeler yapın ve kaydedin. Aynı zamanda varsayılan seçilen uygulamanın bir süre gecikmeyle açılması sağlanabilir.