Kategoriler
Rehberler

Android: Virüs Temizliği

Cihazınız normalden yavaş çalışmaya başlamışsa ya da beklenmedik işlemler yapıyorsa ziyaret ettiğiniz bir siteden ya da bir e-posta eklentisinden ötürü virüs girmiş olabilir. Fabrika ayarlarına döndürüp tüm içeriği silmek zorunda kalmadan temizlik yapmayı deneyebilirsiniz.

Android: Virüs Temizliği

Her ne kadar Android virüsleri epey nadir olsa da var. Bazı kötü niyetli uygulamalar bu şekilde kullanıcı verisini çalmaya çalışıyor. Bu tür durumlarda sadece temel sistem uygulamalarının çalışmasını sağlayan güvenli moda girebilir ve uygulamaları kaldırabilirsiniz. Kimi zamansa cihazınızda virüs olmasa da virüs olduğunu belirten bir mesaj görülebilir ki bunlar belirli uygulamaların satın alınıp kurulması için tuzaklar olabilir. Bu nedenle sadece Google Play mağaza ortamındaki uygulamaları kurmalı ve diğer bilinmeyen kaynaklara onay vermemelisiniz. Bazı popüler uygulamaların markete düşen klon kopya sürümlerini kazayla kurmamak için yorumlara ve değerlendirme puanlarına dikkat etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

android_antivirus_thumb800

Hangi uygulama olursa olsun kurulunca istenen izinlere dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda cihazınızın ROM güncellemelerini uygulamalısınız. Virüs girdiğine eminseniz çok sayıdaki ücretsiz antivirüs uygulamalarından biri imdadınıza yetişebilir. Bundan önce güvenli moda girmek için güç butonunu basılı tutun ve kapama menüsü belirince butonu tutmaya devam edin. Güvenli moda giriş mesajı gelince onay verin ve yeniden başlatın. Ayarlar menüsüne girip uygulamalar içinden istenmeyenleri kaldırın. Temizlikten sonra cihazı yeniden başlatın ve kontrol edin. Düzelme yoksa antivirüs ile çare aramalısınız. Bu bile sonuç vermezse son çare yedeklemeden sonra fabrika ayarlarına dönüş olmalı.