Kategoriler
Rehberler

Android: Uygulama Kullanımını Belirli Saatlerde Engellemek

Android‘li akıllı telefonlarda uygulama kullanımını belirli saatlerde engellemek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Günümüzde akıllı telefonlarımızla WiFi ve 3G / 4G şebekeler üzerinden sürekli internet erişimine sahibiz. Cihazlarımızda birçoğu internet bağlantısına ihtiyaç duyan ve sürekli veri eşitlemesi gerçekleştiren çok sayıda uygulama mevcut. Gün içerisinde özellikle çalışmanız gereken saatlerde akıllı telefonunuzdaki bazı uygulamalar zamanınızı çalabilir, dikkatinizi dağıtabilir. Bazı uygulamaların kullanımını belirli saat dilimleri için engellemek isteyebilirsiniz. Bunun için üçüncü parti bir uygulamadan yardım almanız gerekecek. Android‘de uygulama kullanımını belirli saatlerde engellemek oldukça kolay.

İlginizi Çekebilir:  Google Takvim'de ay evreleri nasıl gösterilir?

Android: Uygulama Kullanımını Belirli Saatlerde Engellemek

AppBlock – Stay Focused adlı ücretsiz Android uygulaması ile Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, WhatsApp, YouTube gibi bağımlılık yaratan uygulamaları geçici olarak engelleyebilir ve dikkatinizin dağılmasını önleyebilirsiniz.

Öncelikle AppBlock uygulamasını Google Play mağazasında arama yaparak ya da aşağıdaki widget’a dokunarak akıllı telefonunuza yükleyin.

AppBlock - Block Apps & Sites
AppBlock - Block Apps & Sites

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırdığınızda aşağıdaki arayüzle karşılaşacaksınız.

Android Uygulama Kullanımını Belirli Saatlerde Engellemek 1

Bildirim alanı erişimi için izin vermeniz gerekmekte, karşınıza gelen Notification access ayar ekranında AppBlock‘u etkinleştirin.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?

Android Uygulama Kullanımını Belirli Saatlerde Engellemek 2

Şimdi uygulama arayüzünde Working days‘e dokunun ve bu seçeneği aktive edin.

Android Uygulama Kullanımını Belirli Saatlerde Engellemek 3

Burada çalışma gün ve saatlerinizi belirleyerek bu zaman dilimlerinde uygulamaları engelleyebiliyorsunuz. Alt kısımda yer alan Application launch ve App notification seçeneklerini etkinleştirmeyi unutmayın.

Android Uygulama Kullanımını Belirli Saatlerde Engellemek 4

Applications bölümüne bakalım. Uygulamanın ücretsiz versiyonu 5 adete kadar uygulamayı engelleme listesine dahil etmenize olanak tanıyor. Dikkatinizi en çok dağıtan ve sizi işlerinizden alıkoyan 5 uygulamayı seçebilirsiniz.

Android Uygulama Kullanımını Belirli Saatlerde Engellemek 5

İşlem bu kadar basit! Bu uygulamaları ayarladığınız çalışma saatlerinde açamayacak ve onlardan bildirim almayacaksınız.