Kategoriler
Rehberler

Android: Root Olmadan Google Arama Kutusunu Gizlemek

Bazı kullanıcılar Android ekranına yerleşik durumda bekleyen Google arama kutusuna bayılıyor ve kullanışlı buluyor. Google’ın bizlere hediyesi Android işletim sistemine böyle bir özellik koymasını fazla görecek değiliz ama kullanmıyor ve arama için Google asistanı seçiyorsanız buna gerek olmayabilir.

Android: Root Olmadan Google Arama Kutusunu Gizlemek

Bu arama kutusunu gizlemek için cihazda root yetkisi almanız şart değil. Bu arama kutusunu kaldırarak masaüstünde yer açabilirsiniz. Özellikle de ekranı dar olan ve çok sayıda widget kuranlar için iyi bir yol olabilir. En basit yöntem olan üzerine tıklamak ve bekledikten sonra beliren menüden kaldır seçmek ya da ekran üstünde çıkan x işareti üzerine sürükleyip bırakarak imha etmek. Maalesef tüm cihazlardaki uygulama başlatıcıları buna izin vermiyor. Bu durumda diğer seçeneklere bakmanız gerekiyor.

disable_google_app

İkinci kolay yöntemse Google uygulamasını devre dışı bırakmak. Bu ideal bir durum değil çünkü Google Now özelliğini de çalışmaz hale getirmiş oluyorsunuz. Buna ek olarak masaüstündeki Google arama kutusu görünmez hale gelse de aynı yere başka kısayol ya da widget eklemenize izin verilmeyebilir. Ayarlar içinden uygulamalara girince Google uygulamasını bulup detaya girdikten sonra devre dışı bırakabilirsiniz.

remove_google_search_bar_android_nova_launcher

Bir sonraki yöntemse bizim önereceğimiz diğer bir uygulama başlatıcı kullanmak. Favorimiz olan Nova Launcher buna izin veriyor ve varsayılan olarak seçtikten sonra uygulama ayarlarına girerek arama kutusu olup olmayacağını belirleyebilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.teslacoilsw.launcher]