Kategoriler
Konular

Android’de Mobil Veri Kullanımı Düşük Uygulamalar

Wi-Fi bağlantısı olan yerlerde erişim hızlı ve kota sorunu yok. Aksine mobil veri söz konusu olunca bir heyecan devreye giriyor ve kaç GB veri kullanıldığı takip edilmeye başlanıyor. İstenmeyen biçimde faturaların kabarmasını engellemek şart oluyor. Bu tür şartlarda yaşayanlara özel çözümler var.

Android’de Mobil Veri Kullanımı Düşük Uygulamalar

Üçüncü dünya ülkelerindeki mobil veri kullanımının pahalılığını düşünen yazılım geliştiriciler, bu uygulamalarının Lite sürümlerini geliştirdiler. Böylece hem mobil veri kullanımı azaldı, hem de ucuz giriş seviyesi güçsüz cihazların daha az zorlanabileceği versiyonlar elde edilmiş oldu.

Facebook Lite

save-mobile-data-facebook-lite

Siz istemedikçe videoları yüklemiyor, genel mobil veri kullanımını düşürüyor, sisteme binen yükü azaltıyor. Aynı zamanda batarya kullanımı da azalıyor, daha uzun dayanıyor. Elbette normal sürüme kıyasla belirli alanlarda kesintilere gidilmiş durumda.

[appbox googleplay id=com.facebook.lite]

Messenger Lite

Facebook Lite gibi firmanın diğer popüler uygulaması olan mesajlaşma servisi Messenger için de Messenger Lite sürümü çıktı. Bu sayede veri kullanımını azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda batrayanın da daha uzun dayanması sağlanıyor. Messenger ile temelde basit metin esaslı yazışma yapıyorsanız Lite sürümü kullanarak bir eksik hissetmeyeceksiniz.

[appbox googleplay id=com.facebook.mlite]

Twitter Lite

Bu bir uygulama değil ama cihazınızda yer alan internet tarayıcıyı kullanarak https://mobile.twitter.com/ adresini ziyaret eder ve yer imlerine eklerseniz işiniz kolaylaşıyor. Ardından profil görselinize tıklayın ve veri koruma modu seçin. Artık fotoğraflar ve videolar otomatik olarak yüklenmeyecek. Aynı zamanda arka planda işlemediği için habersiz veri kullanmıyor ve batarya tüketmiyor.

Skype Lite

Skype’ın Hindistan için özel olarak ürettiği Lite sürümünü APK Mirror sitesi üzerinden indirip kurabilirsiniz. Veri kullanımı daha az olmakla birlikte bağlantı hızı düştüğünde bile sorunsuz olarak bağlantıda kalabiliyor.

http://www.apkmirror.com/apk/skype/skype-lite/

YouTube Go

save-mobile-data-youtube-go

Şaşırtıcı biçimde uygulamanın kaç MB kullanabileceği bile belirlenebiliyor. Kontrol tamamen sizde! Videoları daha sonra Wi-Fi gelince indirmek üzere işaretleyebilir ve unutmayı engelleyebilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.google.android.apps.youtube.mango]