Kategoriler
Rehberler

Android / iOS: Sistem Seslerini Kaydetmek

Bilgisayardan ya da diğer mobil cihazlardan gelen sistem sesleri bilgilendirici ama kimi zaman bunları kaydetmek isteyebilirsiniz. Belirli bir tanıtım videosu ya da rehber hazırlarken de sistemden gelen sesleri kayda eklemeniz gerekebilir.

Android/iOS: Sistem Seslerini Kaydetmek

Windows, Linux, Mac sistemler dışında iOS ve Android cihazlarda da benzer sistem sesleri var ve uygun uygulamalar kullanılarak kayıt yapılabilir.

Android

Bu alandaki en iyi seçeneklerden biri ekrandan video görüntüsü yakalama uygulaması olan AZ Screen Recorder. Aynı zamanda sistem seslerini kaydedebiliyor. Kullanımı kolay olan uygulamayı indirip kurun ve başlatın. Ekrana eklenen balona tıklayın ve ayarlar dişlisine tıklayıp seçenekleri düzenleyin. Varsayılan durumda ses kaydı yapmaz. Android 5.1 ve sonrasında Google’dan ses kayıt olanağı sunulmadığı için sistem sesleri sadece hoparlörden mikrofona yönlendirmeyle alınabilir.

screenshot.1494066121

Bu yüzden elde edilen sonuçlar cihazdan cihaza değişebilir. Mikrofonla hoparlör yakında durum daha iyi. Bu yüzden ses kaydı seçeneğini işaretleyin. Video çekmeyecekseniz diğer ayarlar önemsiz. Kaydedip çıkın ve balona tıklayıp kırmızı ile kayda başlayın. İşiniz bitince bildirim çekmecesini açıp durdur komutu verin. Kayıt sırasında mikrofon kullanıldığından ortamda gereksiz gürültü olmamalı. Ardından kaydedilen sesi dışarı aktarabilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.hecorat.screenrecorder.free]

iOS

Belki şaşırtıcı gelecek ama iOS ortamında dahili ses kayıt desteği yok ve mutlaka bir diğer ses kayıt cihazı kullanmak gerekiyor. Bir zamanlar buna izin veren Vidyo adlı bir uygulama vardı ama marketten kaldırıldı. Yapmanız gereken Mac ile QuickTime Player kullanarak ses ve görüntüyü içeri almak. Böylece USB kablosuyla Mac’e bağlı iPhone’dan gelen sistem sesleri Dosya > Yeni Film Kaydı komutuyla elde edilebilir. Kayıt kontrolleri içeren oynatıcıda kamera ve mikrofon alanlarında iPhone seçili olduğundan emin olun. Hazır olunca kaydı başlatın ve telefonu kullanın.