Kategoriler
Rehberler

Android: Mobil Veri Kullanımını Sınırlandırmak

İnternet kullanımının kotalarla dizginlendiği ülkemizde kullanıcıların sürekli kollama yaparak ne kadar veri indirip yüklediğini analiz etmesi hayırlı oluyor. Aksi takdirde faturalar istenmedik biçimde şişerek kullanıcılar ufak çaplı bir kriz yaşatabiliyor.

Android: Mobil Veri Kullanımını Sınırlandırmak

Neyse ki yeni nesil Android sürümleriyle birlikte dahili veri sayacı ve limit bildirimli engelleme sistemi geliyor. Wi-Fi kapsamı alanında kalsanız bile ADSL ile ilgili kotalar bile gün gelip canınızı sıkabilir. Ay sonları yaşanan sıkıntıları azaltmak adına hem mobil veri, hem Wi-Fi bağlantılarını takip ederek kullanımı görebilir, kota koyabilirsiniz. Özellikle de YouTube videoları izlerken ve 720p ile üstü kalite seçilince çok yüksek veri kullanılabiliyor. Facebook gibi siteler bile videolarla dolu ve anında çalışmaya başlıyorlar. Kısa süre önceki dosya konumuzda veri kullanımını azaltan ve takibe alan alternatif sürümleri listelemiştik.

Update_apps_WiFi_only_android

Örneğin Google Play uygulamasında güncellemeleri sadece Wi-Fi üzerinden bağlantıda indirmesini seçmelisiniz. Diğer uygulamalarda da buna benzer seçenekler var. Mobil veriyi özellikle de yurtdışında dolaşım sırasında kullanmamak üzere ayarlardan düzenleme yapmalısınız. Buna dair ayarları Android seçeneklerinde mobil veri kısmında bulabilirsiniz. Bu sayede sayacın ayın hangi günü başlayacağını, aylık mobil veri kotanızı, uyarı gelecek boyutu ve bağlantının kesileceği sınırı girebilirsiniz.

Data_usage_restriction_android

Aynı sayfada alta inerek uygulamaların hangisinin daha fazla mobil veri ya da Wi-Fi kullandığını görebilir ve elebaşlarını tespit edebilirsiniz. Bundan sonra ilgili uygulamaların Lite sürümleri varsa indirin, ayarlarını düzenleyin ve arka planda mobil veri erişimi yapmalarını engelleyin.

Restrict_data_android