Kategoriler
Rehberler

Android: Samsung Telefonda TouchWiz Kaldırmak

Samsung üretimi akıllı telefonların kalitesini, tasarımını ve ekranını beğeniyor ama yüklü gelen TouchWiz arabiriminden nefret ediyorsanız bunu kaldırıp başka bir arabirimle kullanabilirsiniz. Standart Android arabirimine alışanlara Samsung TouchWiz çocuksu ya da ağır gelebilir.

Android: Samsung Telefonda TouchWiz Kaldırmak

Son senelerde Samsung TouchWiz arabirimi iyileşti ve daha akıcı hale geldi ama performansa yük bindirmesi, kimi zaman takılması, sunulan gerekli gereksiz ek özelliklerin kaynakların tükenmesi şikayetleri bitmiyor. Samsung TouchWiz arabirimi, firma tarafından ROM içine entegre edildiği için cihazda root alıp yeni bir özel ROM (LineageOS gibi) kurmadıkça bundan tamamen kurtulamazsınız ama yeni bir program başlatıcı kullanarak görünümü ciddi anlamda özelleştirebilirsiniz. Elbette bu program başlatıcı, ayarlar uygulaması, bildirim çekmecesi gibi alanlarda söz sahibi olmayacak ve Samsung TouchWiz etkisi devam edecek.

google_now_launcher

Örneğin Google imzalı Now Launcher uygulama başlatıcıyı kurmak üzere Google Play mağaza ortamına gidin ve arattıktan sonra ücretsiz indirip kurun. Diğer seçeneklerden biri daha fazla özelleştirme seçeneği sunan Nova Launcher.

[appbox googleplay id=com.google.android.launcher]

[appbox googleplay id=com.teslacoilsw.launcher]

Bunlardan birini kurunca ve cihazdaki Home tuşuna basınca hangi uygulama başlatıcının geleceği sorulacak. Bu durumda yenisini seçin ve bir kez ya da daima seçeneğini kullanın. Artık bambaşka bir masaüstü ve uygulamalar çekmecesi karşınıza çıkıyor olacak.

custom_uis_samsung_galaxy

Bundan sonraki aşamada kolları sıvayıp uygulama başlatıcının sunduğu seçenekleri kullanarak masaüstü ve uygulama çekmecesi görünümünü düzenlemek size kalıyor. Samsung’un kendi uygulamalarını kaldırmanız mümkün değil ve bazıları arka planda çalışıp kaynak ve yer tüketmeye devam edebilir. Meraklı olanlar verilerini yedekledikten sonra root alıp daha fazlasını gerçekleştirebilir.