Kategoriler
Rehberler

Android: Güç Butonunu Kullanmadan Kilitlemek ve Açmak

Telefonunuzdaki güç butonu kırılmış olabilir ya da erişim zorluğundan ötürü sıkıntı yaratabilir. Bu tuşa sürekli olarak basarak ekran kilini açmak zorunuza gidiyorsa bunu kullanmadan Android cihazınızı uykudan uyandırıp ekran kilidini açabilirsiniz.

Android: Güç Butonunu Kullanmadan Kilitlemek ve Açmak

Yeni nesil cihazların bir kısmında ekrana çift tıkla uyandırma özelliği var. Buna ek olarak çoğu cihaz artık ön kısmın altındaki çerçeveyi azaltmak adına fiziksel butonları kaldırıp ekran tuşlarına geçiyor. Bu çift tıklama yöntemi destekleniyorsa otomatik olarak işliyor ve bir kurulum gerekmiyor. Ayrıca telefon içindeki diğer alıcıları kullanarak ekran kilidini uyandıran uygulamalar da var.

Gravity Screen - On/Off
Gravity Screen - On/Off
Developer: Plexnor
Price: Free

Gravity Screen – On/Off adı verilen ücretsiz uygulamayı kurarak asla güç butonuna basmak zorunda kalmadan cihazınızı masadan kaldırır kaldırmaz ekranın aydınlanıp açılmasını sağlayabilirsiniz. Masaya geri koyduğunuzda ya da cebinize yerleştirdiğinizde otomatik olarak ekranı karartıyor olacak ve kazayla gerçekleşen dokunmalara izin vermeyecek.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

deviceadmin-1

Uygulamayı kurup çalıştırınca sizden ekran kilidini kullanabilmek adına yönetici yetkileri istiyor olacak. Buna izin vermezseniz az önce söz ettiğimiz işlemleri gerçekleştiremez. Bu ayarlar güvenli ve sıkıntı yok. Sadece uygulamayı ilerde kaldırmak isterseniz uyarı gelecek ve izin verilmeyecek. Kaldırmadan önce sistem ayarlarından yöneticiler listesine girip Gravity Screen onayını kaldırmanız gerekecek.

gravityscreen-1

Uygulama açılınca çok sayıda seçenek göreceksiniz. Öncelikle ekran karartma ayarlarında açı, yakınlık alıcısı ayarları düzenlenip denemeler yapılmalı. Ekran açma ayarlarındaysa hareket alıcısı, hassasiyet gibi seçenekler var. Denemeler yaparak sizin kullanımınıza ve cihazınıza uyan ideal seçenekleri belirlemeniz gerekiyor.