Kategoriler
Rehberler

Android: TV Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Android yüklü telefonunuzda ekran ufaksa çektiğiniz 4K videolar ve dev boyutlu fotoğrafları görüntülemek beklenen keyfi vermeyebilir. Bu gibi durumlarda salondaki dev ekrana görüntü iletmeyi kim istemez ki?

Android: TV Bağlantısı Nasıl Yapılır

Android işletim sistemi yüklü cihazınızı TV ya da geniş bir monitöre bağlamak için MHL/SlimPort onaylı adaptör (varsa doğrudan micro HDMI çıkışı) desteğiyle kablo bağlantısı yapmanız ya da Miracast/Chromecast alıcısı kullanarak kablosuz aktarım yapmanız gerekir.

Kablosuz bağlantı

Android cihazlar bir süredir Miracast standardına destek veriyor. Böylece kablosuz olarak görüntü ve ses iletilebiliyor. Bunun çalışması için özel bir uygulama kurmaya gerek yok ama alıcı TV ya da monitörde Miracast desteği yoksa Miracast alma özelliğine sahip bir dongle eklemek gerekiyor. Chromecast vb dongle cihazlarını alıp eklemek için TV ya da monitörde boş HDMI portu olması şart. Bazı yeni TV’lerde dahili Miracast alıcısı var. Android 4.2 ve üstü yüklü mobil cihazınızda kablosuz görüntü aktarım seçin ve beliren listeden TV adını seçip tıkladıktan sonra bir süre bekleyin. Bağlantı için iki cihaz da aynı Wi-Fi ağa bağlı olmalı.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri

Connect-Android-to-TV-wireless_thumb

Alternatif yöntemse TV’nize ucuz bir Chromecast alıcısı eklemek. Çeşitli uygulamalar doğrudan Chromecast’e gönder menüsüne bile yer veriyor. Bu durumda uygulamadaki görüntü iletilirken mobil cihazın açık kalması gerekmiyor yani batarya korunuyor.

HDMI Kablolu

Kullanılan Android cihazın desteklediği standarda bağlı olarak varsa doğrudan bir ucu microHDMI, diğer ucu HDMI olan ara kablo ya da microUSB portuna takılabilen MHL/SlimPort adaptörü kullanılarak görüntü iletilebilir. Bu durumda mobil cihaz ekranı birebir aynalanır. Artısı kablosuz kıyasla herhangi bir gecikme olmaması ve böylece oyunlarda daha ideal hale gelmesi.

Connect-Android-to-TV-slimport