Kategoriler
Rehberler

Android: Yetersiz Depolama Alanı Sorununu Aşmak

Genelde giriş seviyesi Android cihazlarda depolama alanı 8 GB olabiliyor ve bu durum can sıkıntısı yaşatıyor çünkü Android sistemi ve hazır gelen uygulamalar için ayrılan alandan sonra kullanıcıya sadece 3 GB boş alan kalınca birkaç oyun kurduktan sonra bile yer sıkıntısı çıkabiliyor.

Android: Yetersiz Depolama Alanı Sorununu Aşmak

Bu tür sorunlar yaşıyorsanız ve çoğu Android cihazda olduğu gibi telefonunuzda microSD kart yuvası varsa ilk yapacağınız işin bir kart takmak olduğuna eminiz. Böylece müzik, video gibi büyük boyutlu dosyaları kartta taşıyabilir ve yapılan video/fotoğraf çekimlerini saklayabilirsiniz ama peki yeni kurulan uygulamalar ne olacak?

android_insufficient_storage

Elbette öncelikle dahili depolama alanında yer alan tüm fotoğraf, müzik, video türünden içerikleri karta taşımanız gerekiyor. Eğer Google Photos, Google Music gibi bulut depolama servisleri kullanıyorsanız müzikleri ve fotoğrafları bunlarda saklayıp akış alarak dahili alandan kazanç elde edebilirsiniz. Google Photos ile yeni fotoğrafları otomatik olarak yedekleme ve yedekleneni silip yer açma desteği var.

[appbox googleplay id=com.piriform.ccleaner]

Bir diğer adım zamanla gereksiz yere dolmuş olan İndirilenler klasörünü temizlemek olabilir. Dosya yöneticisi uygulamanızı kullanarak içeriği kontrol edin ve temizleyin. Aynı zamanda önbellekler ve diğer gereksiz kalıntıları temizlemek için CCleaner kullanabilirsiniz. Android işletim sistemine kurulu uygulamaların listesini görmek için Ayarlar içinden Uygulamalara girin ve boyuta göre sıralama isteyin. Bunların kullandığı önbellekleri görebilir ve temizlik yapabilirsiniz. Ayrıca en fazla yer kaplayan uygulamalar içinden kullanmadıklarınızı kolayca kaldırabilirsiniz.