Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone Kullanarak Uzaktan Mac Kontrol Etmek

Eğer bir Mac bilgisayar sahibiyseniz sahip olduğunuz iPhone akıllı telefonla aralarında sıkı bir bağ olduğunu bilmelisiniz. Apple imzalı masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara eklenen mobil cihazlar ekosistemi güçlendirdiler. iOS cihazınızla Mac bilgisayarı kontrol etmenize imkan veren uygulamalar var.

iOS: iPhone Kullanarak Uzaktan Mac Kontrol Etmek

Ücretli olan başarılı seçenekler FullControl ve BTT Remote olmakta. Her ne kadar iPhone kullanarak Mac sisteme bağlanıp masaüstünü uzaktan görme ve kullanma imkanı veren VNC Software gibi seçenekler olsa da bunlarla başa çıkmak zor. Başta söz ettiğimiz uygulamalarsa Mac sisteme bağlanıp kumanda gibi komut verebiliyor.

BTT Remote

BTT_Remote

BTT (BetterTouchTool) Remote uygulamasının iOS uygulaması ücretsiz olarak indirilebiliyor. Aynı odada yer alan Mac sistemi uzaktan kontrol etmek için ideal. iTunes ve Rdio gibi müzik akış uygulamalarını kontrol etmek için kullandığınız trackpad özelliklerine destek veriyor. Mac uykuya geçirme, tam ekran, pencere kapatma ve hatta çalan şarkıya beş yıldız değerlendirme ekleme gibi seçeneklere yer veriyor.

BTT-Remote_url_control

Elbette sadece iOS uygulamasını değil aynı zamanda BTT masaüstü istemci uygulamasını da kurmanız gerekiyor. Ardından istemcide yer alan size özel URL adresini kumanda uygulamasına girmeniz yetiyor. Uygulamalar arası hızlı geçiş, mikrofon kapatma, bilgisayarı uyutma kısayollarına daha kolay biçimde erişilebiliyor.

[appbox appstore id561676304]

FullControl

FullControl_safari

Kullanıcı arabirimi tasarımı zayıf olan bu uygulamanın ödül alacağını sanmıyoruz. Mac sistemi iOS ile kontrol etmek söz konusu olduğunda hayal kırıklığı yaratmıyor. iOS cihaz ekranında masaüstünü göstermiyor ama sık kullanılan işlemleri gerçekleştirme imkanı veriyor. Sadece uygulama açma ve kapama değil daha fazlası mümkün ama öncelikle Mac sisteme FullControlHelper adlı uygulamayı indirip kurmanız gerekiyor. Ardından ses değiştirme, uygulama geçişi, uykuya alma, kapatma, teni sekme açma, popüler sitelere erişim, sayfaları tam ekrana  geçirme gibi epey seçenek var.

[appbox appstore id347857890]