Kategoriler
Konular

Android’de Ebeveyn Kontrolleri Kullanımı

Çocuklarınız artık hiç olmadığı kadar teknoloji dostu durumdalar ve sizden bile bilgili çıkıp şaşkınlık geçirmenize neden olabilirler. Ancak buna rağmen önlem almayı ihmal etmemelisiniz çünkü yanlışlıkla uygunsuz işlemler yapabilir ve uygulama içi satın almalarla banka hesabınızı boşaltabilirler.

Android’de Ebeveyn Kontrolleri Kullanımı

Çocuklar, sizin olasılık bile vermediğiniz biçimlerde Android yüklü akıllı telefonunuzu kullanıp ayarları karıştırabilir. Aynı zamanda online ortamda dolaşan av peşindeki pedofillerin de tuzağına düşmemeleri için önlem almak şart. Sadece yetişkinlere uygun müstehcen içeriği engellemeniz de gerekiyor. Buna imkan verecek biçimde Android işletim sistemine çocuk hesabı eklenebiliyor. Yapmanız gereken üstteki bildirim alanında size ait kullanıcı adına tıklamak ve yeni bir kullanıcı eklemek.

android-parental-controls-1_thumb

Yeni kullanıcı ekleme alanında başlama anında seçenekler belirecek. Bu alanda Google hesabıyla oturum açma seçeneğini atlayın ki çocuğunuz kendisi markete girip Google üzerinden uygulama, oyun, film, müzik indiremesin. Size ait Google hesabını kullanarak gerekli içeriği indirebiliyor olacaksınız. Ardından varsa e-posta hesabı ekleyin. Google Play uygulamasını açınca size ait Google hesabıyla oturum açın. Soldaki menüye girip ebeveyn kontrolleri içinden PIN kodu ekleyin.

android-parental-controls-google-play-4_thumb

İki kez PIN girdikten sonra artık hangi bölümlerin erişilebilir olacağını ve çocuk yaş sınırlamalarını seçebilirsiniz. Üç yaşa kadar, 3-7 arası, 7-12, 12-16, 16-18 ve üssü seçenekleri kullanılabiliyor. Ardından aynı uygulama ayarlarından her bir satın alma için PIN doğrulama seçeneğini de kullanın yani içerikler kontrollü olmakla kalmayacak, satın almalar için de parola istenecek.

android-parental-controls-google-play-6_thumb

Diğer yandan YouTube ortamını da güvenli hale getirmek isteyebilirsiniz. Bunun için YouTube Kids uygulamasını kurmanız daha doğru olacak. Bunu yapmak için önce yeni eklediğiniz hesaba geçin ve indirin. Kurunca belirli sorular soracak. Arama özelliğini aktifleştirirseniz çocuk sadece uygulama anasayfasındaki içeriğe tıklamakla kalmaz aynı zamanda kelimelerle arama yapabilir yani risk artar. YouTube Kids olsa bile yüzde 100 güvenli sayılamaz.

[appbox googleplay id=com.google.android.apps.youtube.kids]