Kategoriler
Rehberler

Android’e Güvenlik Duvarı Eklemek

Android’e güvenlik duvarı eklemek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Güvenlik Duvarı (Firewall) çözümleri herhangi bir işletim sisteminde tehlikeli IP’leri engelliyor ve işletim sistemine sızan zararlı araçların ağ üzerinden iletişim kurmasını önleyebiliyor. Kişisel bilgisayarlarımızda kullandığımız Windows işletim sistemlerinde çok yeterli olmasa da dahili bir Güvenlik Duvarı bulunmakta, tabii üçüncü parti çözümler de var. Ancak Android’de dahili bir güvenlik duvarı uygulamasına yer verilmiyor. Akıllı telefon dünyasında, özellikle Android’e yönelik ciddi tehditler düşünüldüğünde bu önemli bir sorun. Neyse ki Android’e root erişimine gerek kalmadan güvenlik duvarı eklemek mümkün.

Android’e Güvenlik Duvarı Eklemek

Öncelikle Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget aracılığıyla NoRoot Firewall uygulamasını akıllı telefonunuza indirin.

[appbox googleplay id=app.greyshirts.firewall]

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın. Arayüzde üst kısımda yer alan Start butonuna dokunun.

Android'e Güvenlik Duvarı Eklemek 1

Araç internet trafiğinizi izleyebilmek için bir VPN bağlantısı oluşturmak istiyor. Bu izni sağlamak için OK butonuna dokunun.

Android'e Güvenlik Duvarı Eklemek 2

NoRoot Firewall arayüzündeki Pending Access sekmesinden internet bağlantısını kullanan uygulamaları görebilirsiniz. Buradan dilediğiniz uygulamaların internete erişmesini engelleyebilirsiniz.

Android'e Güvenlik Duvarı Eklemek 3

Android’e güvenlik duvarı eklemek için Mobiwol NoRoot Firewall‘u da kullanabilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.netspark.firewall&hl=en]

Kurulumun ardından uygulamayı açın. Uygulama biraz zaman tanıyın.

Android'e Güvenlik Duvarı Eklemek 4

Sonraki aşamada üst kısımda yer alan Firewall Status‘u ON durumuna getirin.

Android'e Güvenlik Duvarı Eklemek 5

Uygulama internet trafiğinizi izleyebilmek için bir VPN bağlantısı oluşturmak istiyor. Bu izni sağlamak için OK butonuna dokunun.

Android'e Güvenlik Duvarı Eklemek 6

Firewall Rules bölümüne erişin. Burada internet bağlantısına ihtiyaç duyan uygulamalar listelenecektir. Dilediğiniz uygulamaların internete erişmesine müsaade edebilir, istediklerinizi bağlantıdan mahrum bırakabilirsiniz.

Android'e Güvenlik Duvarı Eklemek 7

Firewall Settings bölümünden güvenlik duvarı ayarlarını yapılandırabilmek de mümkün.

Android'e Güvenlik Duvarı Eklemek 8