Kategoriler
Rehberler

iTunes Ev Paylaşımı / Home Sharing Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

iTunes Ev Paylaşımı / Home Sharing özelliğini etkinleştirmek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. iTunes 9’un piyasaya sürülmesiyle birlikte Apple, Ev Paylaşımı’nın tüm yeni özelliklerini tanıttı ve kullanıcıların ortam kitaplığını kablosuz ve kablolu ağa bağlı olan beş adete kadar bilgisayar arasında paylaşabilmelerini sağladı. Bu özellik ayrıca medya kitaplığını iOS cihaz veya Apple TV’ye aktarmak için de kullanılabiliyor. Ev Paylaşımı / Home Sharing özelliği konusunda fazla bilginiz yoksa bu özelliği etkinleştirmek ve yapılandırmakta zorlanabilirsiniz. iTunes Ev Paylaşımı / Home Sharing özelliğini etkinleştirmek ve yapılandırmak esasında oldukça kolay.

iTunes Ev Paylaşımı / Home Sharing Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

iTunes Ev Paylaşımı özelliğini bilgisayar veya Apple TV’ye nasıl kurulacağını öğrenmeden önce gereksinimlerin farkında olmalısınız. Öncelikle bağlantı kurmanız gereken en az iki bilgisayarınız ve bir Apple hesabınız olmalı. iTunes’un en yeni sürümünü cihaza kurmalısınız. Bağlantı kurulacak aygıtlar için aktif bir ev ağı şart. Herhangi bir iOS cihazda iTunes Ev Paylaşımı özelliğini kullanacaksanız iOS 4.3 veya daha güncel bir işletim sistemi versiyonunu çalıştırdığından emin olmalısınız.

Apple TV’de bilgisayar simgesine dokunun ve Yes‘e tıkladıktan sonra Apple hesabınızı kullanarak Ev Paylaşımı’nı etkinleştirin.

iTunes Ev Paylaşımı Home Sharing Özelliği Nasıl Etkinleştirilir 1

Sonraki ekranda Apple TV aynı Apple hesabının aktif ve Ev Paylaşımı özelliğinin etkinleştirilmiş olduğu bilgisayarları otomatik tespit edecektir.

Bilgisayarda öncelikle iTunes’un güncel versiyonunu yüklemelisiniz. Ardından iTunes’ta File > Home Sharing > Turn On Home Sharing yolunu izleyin. iTunes 10.7 ve daha güncel versiyonlarda Advanced > Turn On Home Sharing menüsüne de gidebilirsiniz.

iTunes Ev Paylaşımı Home Sharing Özelliği Nasıl Etkinleştirilir 2

Şimdi Apple hesabınız ve parolanız ile oturum açın. Bu Apple hesabıyla Ev Paylaşımı’na dahil edeceğiniz diğer cihazlarda da oturum açmanız gerekeceğini unutmayın.

iTunes Ev Paylaşımı Home Sharing Özelliği Nasıl Etkinleştirilir 3

Turn On Home Sharing butonuna tıklayıp doğrulamayı gerçekleştirdikten sonra karşınıza gelen ekranda Done butonuna tıklayın.

Otomatik medya aktarımını etkinleştirmek için öncelikle iTunes’taki Home Sharing bölümündeyken sayfanın sağ alt tarafında yer alan Settings düğmesine tıklayın.

iTunes Ev Paylaşımı Home Sharing Özelliği Nasıl Etkinleştirilir 4

Sonraki ekranda otomatik medya aktarımına dahil etmek istediğiniz dosya tiplerini seçin.

iTunes Ev Paylaşımı Home Sharing Özelliği Nasıl Etkinleştirilir 5

iTunes seçtiğiniz dosya tiplerini aynı ağa bağlı, aynı iTunes hesabıyla oturum açtığınız ve Ev Paylaşımı özelliğini aktive ettiğiniz cihazlarla paylaşacaktır.