Kategoriler
Rehberler

Android: Silinen Uygulamaların Geride Bıraktığı Dosyaları Temizlemek

Android‘li akıllı telefonlarda silinen uygulamaların geride bıraktığı dosyaları temizlemek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android’li akıllı telefonlarımıza Google Play mağazasından çok sayıda uygulama yüklüyoruz; bir süre deneyimledikten sonra ihtiyacımız kalmadığı için silebiliyor ya da cihazımızda kurulu bulunmasını gereksiz gördüğümüz için uygulamadan kurtuluyoruz. Android’e yüklenen uygulamalar tek bir dosya ya da klasör oluşturuyor ve siz uygulamayı sildiğinizde bu dosya / klasör siliniyor şeklinde bir düşünceye kapılmayın; uygulamalar çok sayıda dosya ve klasör oluşturuyor ve uygulamaları sildiğinizde bu dosyaların birçoğu cihazınızda gereksiz şekilde kalmaya devam ediyor. Bu hem depolama alanının gereksiz kullanımının olduğu, hem de cihazınızı yavaşlatabilen bir tablo. Android‘de silinen uygulamaların geride bıraktığı dosyaları temizlemek için izleyebileceğiniz farklı yöntemler mevcut.

Android: Silinen Uygulamaların Geride Bıraktığı Dosyaları Temizlemek

SD Maid Uygulamasını Kullanarak

Android Silinen Uygulamaların Geride Bıraktığı Dosyaları Temizlemek 1

Android’den kaldırdığınız uygulamaların geride bıraktığı dosya ve klasörleri temizlemek için kullanabileceğiniz harika bir uygulama. SD Maid – System Cleaner aynı zamanda belleği temizleme ve gereksiz / çöp dosyaları temizleme işlevlerine de sahip. Android’li telefonunuzdaki istemediğiniz uygulamaları kaldırdıktan sonra SD Maid’i çalıştırın ve uygulama arayüzündeki CorpseFinder butonuna dokunun. Uygulamanın tespit ettiği çöp dosyalar arasından elle seçim gerçekleştirebilir ya da hepsinin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?
SD Maid - System Cleaning Tool
SD Maid - System Cleaning Tool
Developer: darken
Price: Free

ES File Explorer Uygulamasını Kullanarak

Android Silinen Uygulamaların Geride Bıraktığı Dosyaları Temizlemek 2

Android için geliştirilen en başarılı dosya yöneticisi araçlarından birisi konumundaki ES File Explorer’da gereksiz dosya ve klasörleri temizleme olanağı sağlayan bir seçenek de bulunmakta. Uygulama bünyesindeki temizlik aracını çalıştırın, silinen uygulamaların geride bıraktığı dosyalar Residual Junk sekmesinde toplanacaktır. Bunları temizleyerek cihazınızda boş depolama alanı açabilir ve Android’in yavaşlamasını önleyebilirsiniz.

ES File Explorer File Manager
ES File Explorer File Manager
Developer: ES Global
Price: Free+