Kategoriler
Apps & Oyunlar

iPhone: Google’da Görselle Arama Yapmak

Apple iPhone‘da Google’da görselle arama yapmak için izlemeniz gereken aşamaları ele alacağız. Google’ın görsel arama aracı Görseller aramada boyut, çözünürlük, tarih gibi filtreler ayarlayabilme gibi harika özelliklere sahip. Aynı zamanda elinizdeki bir görselle arama yapmanıza da olanak tanıyor. Masaüstü bilgisayarınızda bir fotoğraf yükleyerek ya da bir internet sitesi bağlantısı ekleyerek Google’da arama yapabiliyor; bu görselin ne olduğu / içerdiği konusunda bilgi edinebiliyorsunuz. Aynı zamanda benzer içeriklere de ulaşabiliyorsunuz. Görselle arama seçeneği maalesef yalnızca web tarayıcıda çalışmakta. iPhone’da Google’da görselle arama yapmak için ise Search By Image Extension adlı iOS eklenti uygulamasını kullanabilirsiniz. Araç 0.99 USD karşılığında satın alınabiliyor. iOS 8 ve daha güncel işletim sistemli mobil Apple cihazlarda kullanılabiliyor; işletim sistemindeki paylaşma menüsü aracılığıyla görevini yerine getiriyor.

iPhone: Google'da Görselle Arama Yapmak - Akıllı Telefon

iPhone: Google’da Görselle Arama Yapmak

Uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyin. Öncelikle aramada kullanacağınız bir fotoğrafı görüntülemeniz gerek. Bunu dilediğiniz uygulama ile yapabilirsiniz; biz iPhone’daki Photos uygulamasını kullanacağız. Photos ile dilediğiniz bir resmi açın ve sol alt kısımdaki paylaşma butonuna dokunun. Karşınıza gelen ekranda aşağı doğru kaydırma yapın ve more seçeneğine dokunun. Uzantılar ekranı açılacaktır. Buradan Search Image seçeneğini etkinleştirin.

iPhone Google'da Görselle Arama Yapmak 1

Eklentiyi etkinleştirdiniz, artık görselle arama yapabilirsiniz. Biz şimdi Twitter uygulamasını açtık ve bir fotoğrafı görüntüledik. Üzerine basılı tutarak paylaşım menüsüne eriştik ve Image search seçeneğine dokunduk.

iPhone Google'da Görselle Arama Yapmak 2

Search By Image Extension resmi yükleyecek ve Safari’yi çalıştıracaktır. Safari Google Görseller’i açacak ve resminizle arama yapacaktır.

iPhone Google'da Görselle Arama Yapmak 3

Search By Image Extension’ın uygulama arayüzü de mevcut. Görselle arama yapmak için Google’ı kullanmak istemiyorsanız Yandex ya da Tineye’ı tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde sonuçları görüntülemek üzere Safari web tarayıcısı yerine Chrome ya da Firefox’u kullanabilirsiniz.