Kategoriler
Rehberler

Android: Oyun Verisini Bilgisayara Yedeklemek

Android işletim sistemli akıllı telefonlarda oyun verisini bilgisayara yedeklemek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Google Play uygulama mağazasında sayısız oyun bulunmakta. Birçoğunda işleyiş seviye atlama ve achievement’lar üzerine kurulu. Bazı oyunlarda hesap oluşturduğunuz / oturum açtığınız için oyunda kaydettiğiniz aşamalar ve elde ettiğiniz ögeler bulut ortamına yedekleniyor ancak bu her oyunda geçerli değil. Oyunu yanlışlıkla sildiğinizde ya da cihazı sıfırlamak durumunda kaldığınızda kaydettiğiniz ilerlemeyi kaybetmeniz mümkün. Bu can sıkıcı durumla karşılaşmamak adına oyun verisini bilgisayara yedeklemek mantıklı olacaktır. Yedek almak için üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyacınız olacak.

Android: Oyun Verisini Bilgisayara Yedeklemek

Öncelikle Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget aracılığıyla Helium – App Sync and Backup uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyin. Helium yazılımını da kişisel bilgisayarınıza indirin ve kurulumu gerçekleştirin.

Android Oyun Verisini Bilgisayara Yedeklemek 1

[appbox googleplay id=com.koushikdutta.backup&hl=en]

Uygulamayı çalıştırın, Android’de USB Debugging seçeneğini aktive etmeniz istenecektir. Bu seçeneği etkinleştirin.

Android Oyun Verisini Bilgisayara Yedeklemek 2

Akıllı telefonunuzu bilgisayarınıza USB kablosuyla bağlayın, bilgisayarınızda Helium yazılımını çalıştırın. Yazılımın akıllı telefonunuzu tespit etmesini bekleyin.

Android Oyun Verisini Bilgisayara Yedeklemek 3

Bir süre bekledikten sonra akıllı telefonunuzdaki Helium uygulaması ile masaüstü bilgisayarınızdaki Helium yazılımı iletişim kuracaktır. Aşağıdaki arayüzle karşılaşacaksınız.

Android Oyun Verisini Bilgisayara Yedeklemek 4

Backup sekmesini görüntüleyin. Backup app data seçeneğini işaretleyin ve ardından yedeklemek istediğiniz veri tipi ile uygulama / oyunları seçin.

Android Oyun Verisini Bilgisayara Yedeklemek 5

Yedekleme dosyasını dosya yöneticinizin Helium klasöründeki yedekleme dizininden herhangi bir yere aktarabilir veya bu dosyayı bilgisayarınıza transfer edebilirsiniz. Dilerseniz microSD karta yedek almanız da mümkün.

Android Oyun Verisini Bilgisayara Yedeklemek 6

Cihazınızı sıfırlama ya da benzer bir durumda aldığınız yedeği yine Helium uygulaması ile kolayca geri yükleyebilirsiniz.