Kategoriler
Rehberler

Bozuk MicroSD Kartları Veri Kaybetmeden Onarmak

Bozuk microSD kartları veri kaybetmeden onarmak için izlenmesi gereken aşamaları anlatacağız. Günümüzde akıllı telefonlarımızda depolama alanını genişletmek için microSD kartlardan faydalanıyoruz. Maalesef bu bileşenler zaman zaman çeşitli sorunlar yaşatabiliyor. Bazen karttaki verilere erişemez hale geliyoruz. Kartı herhangi bir cihaza bağlayıp dosyalara erişmek istediğimizde kartı kullanabilmek için formatlamamız gerektiği uyarısıyla karşılaşıyoruz. Bu gibi durumlarda bozuk microSD kartları veri kaybetmeden onarmak mümkün olabilir.

Bozuk MicroSD Kartları Veri Kaybetmeden Onarmak

Öncelikle microSD kartınızı akıllı telefonunuzdan çıkarın ve bilgisayarınızdaki kart okuyucuya yerleştirin. Dizüstü bilgisayarlarda genellikle dahili kart okuyucu bulunmakta, masaüstü bilgisayarlarda USB üzerinden bağlantı kuran kart okuyucu gerekebilir.

Windows tuşuna basın ve Command Prompt / Komut İstemi aracına erişmek için arama kutucuğuna cmd yazın.

Bozuk MicroSD Kartları Veri Kaybetmeden Onarmak 1

Bu araca sağ tıklayın ve Run as administrator / Yönetici olarak çalıştır seçeneğini kullanın.

chkdsk /X /f sd_card_letter: ya da chkdsk sd_card_letter: /f komutunu kullanın. Örneğin kart bilgisayarınızda E: sürücüsü olarak görünüyorsa chkdsk /X /f E: ya da chkdsk E: /f komutunu girmelisiniz.

Bozuk MicroSD Kartları Veri Kaybetmeden Onarmak 2

Windows hafıza kartınızı kontrol edecek ve herhangi bir veri silmeden hataları onaracaktır. İşlem hafıza kartınızın kapasitesine bağlı olarak biraz zaman alabilir. İşlem bitiminde Windows has made corrections to the file system mesajını alırsanız Windows hataları gidermiş demektir ve verilerinize artık erişebilirsiniz.

Bu metot sonuç almanıza yardımcı olmayabilir. Çeşitli işletim sistemleri altında kartınızdaki verilere erişmeye çabalayın ve sonuç alırsanız dosyalarınızı derhal yedekleyin. Başarısız olursanız hafıza kartını biçimlendirin ve daha sonra RecuvaRestorationEasUS gibi popüler veri kurtarma yazılımlarından birisiyle verilerinizi kurtarmayı deneyin.