Kategoriler
Konular

Fabrika Ayarına Dönen Android’li Akıllı Telefondan Veriniz Çalınmasın

Android ile gelen fabrika ayarlarına dönüş seçeneği tüm içeriği silip yeni haline dönüştürmeyi vaat ediyor ama kişisel veriler siliniyor olsa bile daha sonradan özel yöntemlerle bu verileri ele geçirmek mümkün olabiliyor. Cihazı satmayı düşünüyorsanız daha iyi bir temizlik yapmanız anlamlı.

Fabrika Ayarına Dönen Android’li Akıllı Telefondan Veriniz Çalınmasın

Sabit disk ya da flash bellekte veri silinince gerçekten silinmez ama bu alan boş olarak işaretlenir ve sadece aynı yere yeni veri yazılınca önceki veri gerçekten silinir ve eski veriye erişilemez. TRIM destekli SSD’ler ise sistemi boş bulunca silinmiş işaretli alanları silerler ve sorun çıkarmazlar. Bu yüzden fabrika ayarına döndürmüş olsanız bile akıllı telefonu satın alan biri inatçıysa özel veri kurtarma uygulamaları kullanarak bazı verilerinizi başka bir ortama aktarıp görebilir. Avast! firması bu şekilde veri elde edilebileceğini ispatladı ve gösterdi.

Çözüm kriptolama sonrası temizleme

Sistem ayarlarına girip güvenlik alanından kriptolama seçerseniz cihazda saklanan veriler kodlanır ve parola koruması uygulanır. Bu sayede herhangi bir fabrika ayarına dönüş komutu verseniz bile artık veri kalıntılarını ele geçiren biri olsa bile bunları parolanızı bilmeden kullanamaz. Sonuç olarak verileriniz çalınmaz. Android ile kriptolama varsayılan olarak gelmiyor. Yapmanız gereken onay verdikten sonra parola girip bir süre beklemek çünkü depolanan veri boyutuna bağlı olarak kriptolama epey zaman alabilir ama sadece bir kerelik bekleme yapmanız gerekecek.

android-secure-wipe-2

Avast bu yönde duyuru yaptı çünkü kendi geliştirdikleri Avast anti-theft uygulamasını öneriyorlar ama buna gerek yok. Diğer yandan hırsızlık engelleme yazılımı daha kapsamlı ve aynı zamanda cihaz çalınırsa ve erişemezseniz uzaktan sıfırlama desteği de veriyor.

avast-anti-theft-thorough-wipe