Kategoriler
Rehberler

Android: Güncelleme Nasıl Yapılır?

Android yüklü akıllı telefonunuzdan en iyi performansı alabilmek ve son nesil saldırılara karşı güvenlik önlemlerine kavuşmak için en yeni güncellemeleri kurmanız gerekiyor. Android işletim sistemi arka planda çalışan bir güncelleme kontrolüne sahip ama manuel kontrol de yapabilirsiniz.

Android: Güncelleme Nasıl Yapılır

Ayarlar menüsü içinden Hakkında kısmına girerek yazılım sürümüne bakabilir ve aynı zamanda yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için arama komutu verebilirsiniz. Sürüm numarasını kontrol ederek hangi nesil bir işletim sistemine sahip olduğunuzu da anlayabilirsiniz. Biz bu dosya konusunu hazırlarken en yeni Android sürümü Android 7.0 Nougat idi ve Android 6.0 içeren cihazlar en yeni sürüm olmasa da güncel sayılıyordu. Bu demek oluyor ki Android 6.0 içeren ve bir yaşını geçmemiş cihazların Android 7.0 güncellemesi alması muhtemel ama üreticinin elinde olan bir karar.

screenshot.1494843247

Amiral gemisi cihazlar diğerlerine kıyasla daha çok güncelleme alıyor. Cihazınızda Android 6.0 öncesi Android 5.1 vb varsa ve hala güncelleme almamışsa büyük olasılıkla o treni kaçırmış demektir. Bir seneden eski cihazlar bazen güncelleme alabiliyor ama herhangi bir bilgi yoksa üretici büyük olasılıkla bu modelden ümidini kesmiş ve arşiv modeller arasına eklemiş demektir. Eğer bir güncelleme varsa hemen indirmeye başlamadan önce cihaz yedeği almanızı öneriyoruz. En azından sizin için önemli olan fotoğraflar, videolar, belge ve müzikler basit biçimde USB kabloyla PC bağlantısı yapılarak başka bir ortama yedeklenebilir.

screenshot.1494844661

Cihaz ayarlarında Hakkında kısmında güncellemeler kontrol edilir. Bir manuel güncelleme için uyarı görülüyor ve sizden onay bekleniyor. Ardından siz onay verince bu güncellemeyle gelen yenilikler, sürüm numarası, varsa eksilen özellikler ve indirme boyutu gösteriliyor. İşleme onay verince bir süre beklemeniz gerekecek ve ardından yeniden başlayan telefon kurulum bitene kadar kullanılamaz olacak.

screenshot.1494844771