Kategoriler
Rehberler

Android Telefonun Parmak İzi Okuyucusuyla Windows PC’de Oturum Açmak

Android Telefonun Parmak İzi Okuyucusuyla Windows PC’de Oturum Açmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Windows işletim sistemli bilgisayarınızın başından ayrıldığınızda güvenlik gerekçeleriyle kilit ekranını etkinleştirebilir ve masaya geri döndüğünüzde parolanızı kullanarak oturum açıyor olabilirsiniz. Bu noktada güvenliği bir üst seviyeye taşımak için oturum açarken parmak izi okutmayı düşünebilirsiniz. Bilgisayarınızda parmak izi okuyucu bulunmuyorsa Android telefonunuzdaki parmak izi okuyucusunu bu iş için kullanmanız mümkün. Android Telefonun Parmak İzi Okuyucusuyla Windows PC’de Oturum Açmak için anlatacağımız aşamaları izlemeniz yeterli olacaktır.

Android Telefonun Parmak İzi Okuyucusuyla Windows PC’de Oturum Açmak

Bunun için Tasker, Unified Remote for Android, Unified Remote Server for Windows, Autotools Beta araçlarına ihtiyacınız olacak.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü

Öncelikle Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda parmak izi okuyucusunu ayarlayın ve Windows’lu bilgisayarınıza Unified Remote Server aracını yükleyin. Android telefonunuza da Unified Remote uygulamasını Google Play mağazasından indirin.

Android Telefonun Parmak İzi Okuyucusuyla Windows PC'de Oturum Açmak 1

Unified Remote uygulamasını Android telefonunuzda açın ve bilgisayar yazılımındaki bağlantı bilgilerini kullanarak cihazlar arasındaki iletişimi sağlayın. Şimdi Tasker uygulamasına bakacağız.

Android Telefonun Parmak İzi Okuyucusuyla Windows PC'de Oturum Açmak 2

Tasker’da yeni bir görev oluşturun. Variables -> Variable Set yolunu izleyin ve %pass şeklindeki adlandırmayı sizin-windows-parolanız yapın. Buraya girdiğiniz karakterler sizin parolanız olacak, unutmamalısınız.

Plugins > AutoTools > AutoTools Text yolunu izleyin. Text:%pass için Encryption‘a gidin ve ayarlamaları yapın. Şifreleme için daha ileri bir tarihte hatırlamanıza yardımcı olacak bazı kişisel ifadeler kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta kamera sesini tamamen kapatma

Variables > Variable Set yolunu izleyin ve %EncryptedPass kısmını %attextresult() şeklinde değiştirin.

Oluşturduğunuz yeni görevin bir kez çalıştırılmasını ve ardından silinmesini sağlayın. Bu artık gerekli olmayacak, güvenlik için kaldırabilirsiniz.

Fingerprint Unlock gibi bir adlandırmaya sahip yeni bir görev oluşturun. Plugins –> AutoTools –> AutoTools Dialog yolunu izleyin. Fingerprint Dialog‘u seçin. Title: PC Fingerprint Unlock. Number of Tries: 1. Failed Message: Error: Fingerprint not recognized bilgilerini girin.

Plugins –> AutoTools –> AutoTools Text yolunu izleyin. Text: %EncryptedPass. Variable Name: %pass bilgilerini girin. Encryption‘a gidin ve Decrypt‘i seçin. Parola olarak daha önce belirlediğiniz parolayı girin.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?

Net –> Browse URL. URL:ur://intent/remote:Core.Keyboard/action:press/extra:space/destination:YOURPCNAMEHERE
Task –> Wait 1 second.
Net –> Browse URL. URL:ur://intent/remote:Core.Keyboard/action:text/extra:%pass/destination:YOURPCNAMEHERE
Task –> Wait 1 second.
Net –> Browse URL. URL:ur://intent/remote:Core.Keyboard/action:press/extra:enter/destination:YOURPCNAMEHERE

bilgilerini girin. Burada YOURPCNAMEHERE kısmına Windows bilgisayarınızın adını girmelisiniz.

Android Telefonun Parmak İzi Okuyucusuyla Windows PC'de Oturum Açmak 3

Tasker’da bu düzenlemeleri yaptığınızda Windows bilgisayarınızda Android telefonunuzun parmak izi okuyucusunu kullanarak oturum açabileceksiniz.