Kategoriler
Rehberler

Android: Haftalık Telefon Kullanımınızı Ölçün

Akıllı telefonunuz olmadan yaşayabilir misiniz? Bu durum giderek öne çıkan bir bağımlılık ve çoğumuz etkilenmiş durumdayız. Son aylarda bu durum canınızı sıkar bir hal aldıysa kullanım sürenizi ölçerek değerlendirme yapabilir ve diğerleriyle kıyaslayabilirsiniz.

Android: Haftalık Telefon Kullanımınızı Ölçün

Akıllı telefon kullanımını doğru olarak ölçmek kolay değil çünkü çok sayıda değişken var ama birden fazla uygulama kullanarak olabildiğince fazla bilgi elde edebilirsiniz. İlk olarak Tasker uygulamasını deneyin ve ekran açık kalma sayısını ölçerek telefonun ekran kilidini her açtığınızda artmasını sağlayın.

[appbox googleplay id=net.dinglisch.android.taskerm]

PIN ya da çizim esaslı ekran kilidi kullanmanız fark etmez. Sadece ekran açılmasını değil kilidin açılmasını dikkate alın. Bu değişken bir metin dosyasına kaydedilerek çözüm elde edilebilir.

01-Tasker-Screen-Count

Ardından yapılan arama ve gönderilen mesaj sayısını ölçmek, mobil veri akışını takip etmek üzere Joiku Phone Usage uygulamasından destek alın. Bu uygulama adından beklendiği gibi kullanımı ölçüyor.

[appbox googleplay id=com.jupiterapps.phoneusage],

Son olarak gün içinde her bir uygulamayla harcanan zamanı ölçmek için Screen Time adlı kontrol uygulamasını kullanın. Aslında bir ebeveynin çocuk kullanımını takip edebilmesi için geliştirilmiş olsa da sizin de işinize yarıyor olacak.

[appbox googleplay id=com.screentime]

Bu araçları kullanarak telefon kullanımını detaylı olarak analiz edebilirsiniz. Bir hafta boyunca telefonunuzu normal biçimde kullandıktan sonra sonuçları değerlendirin. Bir hafta boyunca akıllı telefon ekran kilidini 563 kez açmış yani günde 79 kez gerçekleşmiş.

02-Joiku-Sample

Bir haftada 530 SMS almış ve göndermişim yani günde 81. Gelen daha fazla çünkü bildirimler ve uygulamalar kullanıyor. Son olarak 151.6 MB mobil veri kullanmışım ki epey az çünkü çoğu durumda Wi-Fi aktif. Uygulamalar için harcanan zamansa günden güne görülebiliyor.

09-ScreenTime-App-Usage-2