Kategoriler
Rehberler

Android: Sistem Yazı Fontunu Değiştirmek

Dijital çağın önemli kriterlerinden biri olan ve kitap kapağı gibi görülebilen fontlar yani yazı tipleri kullanıcı deneyimini ciddi anlamda değiştirebiliyor. Boyut değiştirmek çoğu durumda kolay olsa da sistem yapısı ya da telif haklarından ötürü yazı tipini değiştirmek o kadar da rahat olmayabilir.

Android: Sistem Yazı Fontunu Değiştirmek

Akıllı telefonların üreticileri sistem ayarlarına belirli fontların seçilmesine imkan veren alt menüler eklemekteler ama bu durum üreticiden üreticiye ve modele göre değişim gösteriyor. Android işletim sisteminin sürümü değiştikçe varsayılan font güncellemesi oldu ama bu sadece kullanıcıların işini kolaylaştırmak için alınan bir önlemdi yani zevk amaçlı değildi. Değiştirmek için belirli seçenekleri kullanmak dışında uygulamalardan destek alabilirsiniz ama bazıları root almanızı gerektirebilir.

Sistem Ayarları

android-font-system-settings

Android ile gelen sistem fontu sabit ama üretici böyle bir seçenek vermişse sistem ayarlarına girip ekran kısmına bakarak olası font seçeneklerini görebilirsiniz. Örneğin Samsung arabiriminde bazı farklı fontlar karşınıza çıkıyor ve önizleme sayesinde değiştirmek zorunda kalmadan etkisi görülebiliyor. Bazı firmalarsa font eklemek için altta görülen online ortamda font satın al seçeneğini bile ekliyor.

HiFont

android-font-hifont

Play Store ortamında yer alan ücretsiz bir uygulama ve font seçimi açısından güçlü durumda. Yüzlerce seçenek var ve hangi Android sürümünü kullanırsanız kullanın sistem yazı tipini değiştirebiliyor. Kullanımı kolay ve istediğiniz fontu bulup seçtikten sonra sistemden kaldırabilirsiniz. İsterseniz kendi fontlarınızı bile yükleyebilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.xinmei365.font]

Font Installer

android-font-installer

Bir diğer ücretsiz Google Play mağaza uygulaması ve yüzlerce font arasından seçim yapılabiliyor. SD karta eklenen özel fontlar içeri alınabiliyor. Ancak bu uygulama için root alınması gerekiyor.

[appbox googleplay id=com.jrummy.font.installer]

PerAppFonts

android-font-perappfonts

Her uygulamaya ayrı bir font atamanıza olanak veriyor ama kullanılabilmesi için root alınması, Xposed altyapısının kurulması ve ardından bu modülün eklenip aktifleştirilmesi gerekiyor.

https://forum.xda-developers.com/xposed/modules/mod-perappfonts-v0-3-2-beta-apply-t2539136