Kategoriler
Rehberler

Android: Özel Fotoğraf Klasörleri Galeride Belirmesin

Akıllı telefon devriminden sonra dijital fotoğraf makineleri işe yaramaz hale geldi. Elbette hala hobi için kullananlar var ama çoğumuz telefondan destek alıyor. Peki çekilen bazı fotoğrafların galeride karşınıza çıkmasını istemiyorsanız bu klasörleri galeri içinde gizleme yolu nedir?

Android: Özel Fotoğraf Klasörleri Galeride Belirmesin

Samsung ve LG üretimi akıllı telefonlarda istenen fotoğrafları gizlemek için destek sunuluyor. Samsung cihazda galeri (Google Photos değil) içinde gizlemek istediğiniz tüm fotoğraflara uzun tıklayın ve ardından sağ üstteki daha fazla menüsüne girip gizliye taşı komutu verin. Gizli moda girmek için Ayarlar içinden Gizlilik ve Güvenlik bölümündeki Gizli modu seçin. Bunu ilk kez kullanıyorsanız PIN, parola ya da parmak izi doğrulaması istenecek. Bunu açınca önceden gizlediğiniz fotoğrafları görebileceksiniz.

LG tarafındaysa Ayarlar içinden Parmak izi ve güvenliğe girin ve içerik kilidi oluşturun. Bu aşamada PIN, parola ya da parmak izi girmeniz istenecek. Ardından galeri uygulamasında gizlemek istediklerinizi seçin ve menüden daha fazlasına bakıp kilitleyin. Görmek için menüden kilitli dosyaları göster seçmeniz gerekir ve doğrulama istenir.

Dosya Gezgini Kullanarak

private-photos-571x500

Samsung ya da LG akıllı telefon sahibi değilseniz ya da bu seçenek yoksa bir dosya gezgini kullanarak yeni bir klasör ekleyin. Adını yazarken en başına nokta işareti koyun. Bu gizlenecek içeriği yeni klasöre taşıyın. Artık galeri uygulaması bunları göstermeyecek.

Nomedia Hilesi

nomedia-file-571x500

Yeni klasör oluşturup içeriği taşımak yerine adı geçen klasörü galeri uygulamasından gizlemek için içine bir dosya ekleyip adını .nomedia koyun ve uzantı vermeyin. Bu da aynı etkiyi doğurur.

Uygulamalar

Bunlarla uğraşamam diyorsanız Google Play markette sizin için gerçekleştiren uygulamalar var.

[appbox googleplay id=com.theronrogers.vaultyfree]

[appbox googleplay id=com.kii.safe]

[appbox googleplay id=com.colure.app.privacygallery]