Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: SMS ve Arama Kayıtlarını Drive’da Yedeklemek

Android akıllı telefonlarda sadece son 30 gün içinde yapılan ve gelen aramaların kaydı saklanıyor. SMS’lerse bir aşamadan sonra kontrolden çıkabiliyor ve temizlik yapılması gerekiyor. Verilerinizin düzenli biçimde yedeklenmesini istiyorsanız IFTTT uygulamasından destek alabilirsiniz.

Android: SMS ve Arama Kayıtlarını Drive’da Yedeklemek

IFTTT uygulamasının Android sürümünü kullanarak ve hazır biçimde gelen tarifleri seçip aktifleştirerek işinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon Kayıtlarını Yedeklemek

IFTTT-For-Android-Phone-Logs-SMS-Google-Drive-Backup-Phone

Telefon kayıtlarını yedekleme işlemi epey basit. IFTTT kurun ve çalıştırın. Ardından yeni bir tarif ekleyin. Biri cevapsız çağrılar, diğeri cevaplananlar ve sonuncusu yapılan aramalar olarak üç kural ekleyeceğiz. Android telefon kanalında herhangi bir aramayı işaretleyin. Devam edip Google Drive seçin ve hesap tablosu sütunu ekleyin. Bundan sonra arama yapınca bunun zamanı, numarası vb seçtiğiniz listeye eklenecek. Ardından gelen ve cevapsız aramalar için de birer kez daha tekrarlayın.

SMS Kısa Mesajları Yedeklemek

IFTTT-For-Android-Phone-Logs-SMS-Google-Drive-Backup-Texts

Bu kez yeni bir tarifle SMS mesajları yedekleyeceğiz. Android SMS kanalını seçin ve artı tıklayıp herhangi bir yeni SMS gelince seçin. Ardından ne olacağı adımında Google Drive seçin ve artı tıklayıp hesap tablosuna sütun ekleme seçin. Son adımda bildirim alıp almayacağınıza karar verin. Benzer içimde SMS gelince listenize güncelleme olacak. Bir kez de giden SMS’ler için tekrar edin. Bu arada MMS için destek vermediğini belirtelim.

SMS içeriğini metin şeklinde saklamak ve yedekten geri açabilmek içinse Google Play mağaza ortamındaki SMS Backup & Restore uygulamasını kullanabilirsiniz.