Kategoriler
Rehberler

Android: Ön Yüklü Uygulamaları Devre Dışı Bırakmak

Android‘li akıllı telefonlardaki Ön Yüklü Uygulamaları Devre Dışı Bırakmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android cihazlardaki stock uygulamalar eğer başarılılar ise kullanışlı olabiliyor ancak çoğunlukla kullanıcıların açmayı ve yararlanmayı düşünmediği araçlar olarak kalıyor. Bu uygulamaları yalnızca işletim sisteminin içerdiği araçlar olarak düşünmeyin, cihaz üreticileri tarafından eklenen çok sayıda uygulama da var. Windows ve iOS’te yer alan ön yüklü bazı uygulamaları kaldırmak mümkün. Android’de bu işlem root erişimi yapılmadığında ve resmi olarak genellikle uygulamayı kaldırma değil de devre dışı bırakma şeklinde yapılabiliyor.

Android: Ön Yüklü Uygulamaları Devre Dışı Bırakmak

Android’in ön yüklü uygulamalarını devre dışı bırakabiliyorsunuz ancak bazı istisnalar da var. Örneğin Google Drive ve Camera uygulamalarını devre dışı bırakabiliyorsunuz fakat Sheets ve Docs devre dışı bırakılamıyor, bunlar tıpkı üçüncü parti uygulamalar gibi doğrudan kaldırılabiliyor.

Android’de bir ön yüklü uygulamayı devre dışı bırakmak için Settings menüsüne erişin. Apps ya da Application Manager seçeneğine dokunun. Android versiyonu ve akıllı telefon üreticinize bağlı olarak bu menünün adı değişebilir.

Devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamayı listeden bulun ve üzerine dokunun. Üçüncü parti uygulamalar için Force stop ve Uninstall butonları beliriyor. Ön yüklü uygulamalar içinse Disable ve Force Stop seçenekleri sunuluyor. Bir uygulamayı devre dışı bırakmak isterseniz Disable seçeneğine dokunmalısınız.

Android Ön Yüklü Uygulamaları Devre Dışı Bırakmak 1

Bir uygulamayı devre dışı bıraktığınızda Android dosyayı fabrika sürümüne geri yüklemek isteyip istemediğinizi sorabilir; onay verirseniz tüm güncellemeler kaldırılacaktır. Seçim bu noktada size ait. Fabrika sürümüne geri yüklemeyi seçmediğiniz halde uygulamayı yine de devre dışı bırakabiliyorsunuz. Uygulamayı devre dışı bıraktığınızda kısayolu ana ekran ve uygulama tepsisinden kaldırılacaktır.

Devre dışı bıraktığınız bir uygulamayı bir süre sonra tekrar etkinleştirme kararı alırsanız aynı aşamaları izleyip Disable butonunun yerini alan Enable seçeneğini kullanmanız yeterli olacaktır.

Android Ön Yüklü Uygulamaları Devre Dışı Bırakmak 2