Kategoriler
Rehberler

Android: Sesi Metne Dönüştürerek Elleri Serbestleştirin

Bir kişi ortalama dakikada 150 kelime konuşurken akıllı telefonla gelen dokunmatik klavyeyi kullanarak 30 kelime yazabiliyor. Sesli biçimde girdi imkanı varken neden yavaş biçimde klavyeyle yazmak isteyelim?

Android: Sesi Metne Dönüştürerek Elleri Serbestleştirin

Sesli metin girdisi özelliği hem hız kazandırıyor, hem de ellerin serbest kalmasını sağlayarak işinizi kolaylaştırıyor. Sadece sesli kayıttan söz etmiyoruz, bunu aynı zamanda metin olarak uygulamaya girmeyi ifade ediyoruz. Android 5.1 Lollipop ve üstünde standart bir cihazla bu adımları izlemelisiniz.

android-voice-input-settings

Cihaz ayarlarında Dil ve Girdi menüsüne girin. Ardından ses algılama bölümünü bulun ve sesli girdiye tıklayın. Ses girdisi için kullanılacak olan servisi seçebilirsiniz. Bunlardan biri basit Google tanımlama iken diğeri gelişmiş Google servisleri ve temel motora ek olarak sürekli ses görüntüleme ve üçüncü parti uygulamalarla kontrol desteği sunuyor. İkisinden hangisinin sizin konuşmanıza daha iyi tepki verdiğini anlamak için deneyip kıyaslamanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

android-voice-input-options

İlk olarak diller kısmında sizin için gerekli olanı seçin. Dil seçerken şive unsurlarına da dikkat etmelisiniz. Ardından eller-serbest aktifleştirin ve harici mikrofonun ses algılama yapıp yapmayacağını belirleyin. Bluetooth kulaklık kullanıyorsanız faydalı olabilir. Ardından çevrimdışı ses algılama özelliğini açın ve istediğiniz dil paketlerini indirin.

android-voice-input-activity

Metin girdisine imkan veren herhangi bir uygulamayı açtığınızda alt kısımda klavyeye bağlı olarak mikrofon sembolü gibi bir işaret çıkacak. Buna tıklayınca sesli girdi olanağı devreye girecek. Ses girdisi için butona basıp konuşmaya başlayın. Elbette başta zor gelebilir ve daha net konuşmak için tercüme yapmanız gerekebilir. Arka plan gürültüsünü azaltmaya da dikkat edin.