Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Google Assistant’a Metin Girişi Nasıl Yapılır?

Android‘li akıllı telefonlarda Google Assistant’a metin girişi yapmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Google Assistant -eğer sizi anlayabiliyorsa- harika bir uygulama. Maalesef şu an aralarında İngilizce, Fransızca ve İspanyolca’nın da bulunduğu; tüm dünyada yaygın şekilde konuşulan 7 dili desteklemekte. Bildiğiniz gibi İngilizce’nin çok farklı aksanları var ve araç biz ana dili İngilizce olmayan kullanıcıların İngilizce’sini anlamakta güçlük çekebilir. Bu noktada konuşmak yerine Google Assistant’a metin girişi yapmayı düşünebilirsiniz. Uygulamanın güncel versiyonunda bu işlem mümkün.

Android: Google Assistant’a Metin Girişi Nasıl Yapılır?

Öncelikle uygulamayı son sürüme güncelleyin. Google Play‘i açın ve sol kısımdaki hamburger simgesine dokunun. My apps and games‘i seçip Updates sekmesine gidin. Buradan Google Assistant’ı bulun ve güncelleyin. Eğer uygulamayı otomatik şekilde güncellenebilecek şekilde değil de APK dosyası ile yüklediyseniz güncel versiyonu elle yüklemeniz gerekecektir.

Android Google Assistant'a Metin Girişi Nasıl Yapılır 1

Güncellemeden sonra ana ekran tuşunu kullanarak Google Assistant’ı aktive edin. Mikrofon butonunun yanında klavye simgesinin belirdiğini göreceksiniz. Bu simgeye dokunduğunuzda klavye açılacaktır. Google Assistant’a sormak istediğinizi sözlü değil de yazılı olarak belirtebilirsiniz. Sonuçlar Google uygulamasında belirecektir.

Güncellemeyi akıllı telefonunda Google Assistant bulunan tüm kullanıcılar edinebiliyor. Android 6 ve 7 versiyonlarında bu araçtan faydalanılabiliyor.

Araçta bu özelliğin şu ana kadar çoktan sunulmuş olması gerekirdi fakat ‘Hiç gelmemesinden iyidir.’ şeklinde düşünmeden de edemiyoruz. Örneğin Apple’ın Siri aracında da metin girişi özelliği yok fakat sesli komuttan anlaşılan ifadeyi düzeltme seçeneği sunuluyor.