Kategoriler
Rehberler

Android: İnternet Bağlantısını USB Üzerinden Paylaşmak

Android‘li akıllı telefonlardaki İnternet Bağlantısını USB Üzerinden Paylaşmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Bildiğiniz gibi Android işletim sistemli akıllı telefonlarımızdaki mobil interneti Wi-Fi üzerinden diğer cihazlarla paylaşıma açabiliyoruz. Bu işlem cihazın pilini hızla tüketmekte. Tabii bir de oluşturduğunuz kablosuz ağ şifreli de olsa çevrenizdeki kişiler tarafından görülmekte. Hem akıllı telefonun pil seviyesinin hızla düşmesini önlemek hem de kablosuz ağ kullanımından kaçınmak niyetindeyseniz cihazdaki internet bağlantısını USB üzerinden bilgisayarınızla paylaşmayı düşünebilirsiniz. Bazı akıllı telefonlarda bu özellik ön tanımlı olarak sunuluyor, birçoğunda ise üçüncü parti bir uygulamadan yardım almak gerekiyor.

Android: İnternet Bağlantısını USB Üzerinden Paylaşmak

Öncelikle Android telefonunuzda USB Debugging seçeneğini aktive etmeniz gerekecek. Settings > About > Software information yolunu izleyin ve Build Number seçeneğine art arda 7 kez dokunarak Developer Options menüsünü etkinleştirin. Daha sonra bu menüde yer alan USB Debugging seçeneğini aktive edin.

Android İnternet Bağlantısını USB Üzerinden Paylaşmak 1

ClockworkMod Tether uygulamasını Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget’a dokunarak akıllı telefonunuza yükleyin. Daha sonra Tether yazılımını buradan Windows işletim sistemli bilgisayarınıza indirin ve kurun.

[appbox googleplay id=com.koushikdutta.tether&hl=en_GB]

Bilgisayarınızda ilk etapta internet bağlantısı bulunmayabilir. Bu durumda akıllı telefonunuzdaki uygulamayı açın ve Help butonu yardımıyla aracın Windows yazılımını akıllı telefonunuza indirin. Bu dosyayı daha sonra USB bağlantısı üzerinden bilgisayarınıza aktarabilir ve kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Android İnternet Bağlantısını USB Üzerinden Paylaşmak 2

Her şeyden önce Windows işletim sistemli bilgisayarınıza USB / ADB sürücülerini buradan indirip yüklemenizde fayda var.

Android’de USB Tethering için alternatif olarak FoxFi uygulamasından da yararlanabilirsiniz.

Android İnternet Bağlantısını USB Üzerinden Paylaşmak 3

[appbox googleplay id=com.foxfi&hl=en_GB]