Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone’dan TV’ye İçerik Akışı Sunmak

iPhone sahipleri iTunes üzerinden çok sayıda müzik, film, dizi içeriğine erişiyor ve çektikleri onca fotoğraf ve videoyu saklıyor. Bu medya içeriğini daha büyük bir ekranda yani TV ile izlemek çok daha eğlenceli olmaz mıydı? İmkan veren seçenekler çok ama kutudan çıkar çıkmaz olmayabilir.

iOS: iPhone’dan TV’ye İçerik Akışı Sunmak

En kolay yöntem resmi iPhone AV adaptörünü kullanmak ve iPhone görüntü çıkışını HDMI portuna dönüştürmek. Günümüzde HDMI girişi olmayan TV kalmadı ama özel bir ekransa iPhone çıkışını kompozit, S-Video, VGA yapan adaptörler bile bulunabilir. Ardından bağlantı sonrasında telefonunuz akış sunan Apple TV gibi tespit ediliyor olmalı. Bu çözüm basit ama maliyetli ve kablo sınırlaması var.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri

DLNA

arkmc

Cihazlar arası bağlantıyı kolaylaştırmak için geliştirilmiş olan dijital yaşam ağı birliğinin çözümüne çoğu TV destek veriyor. PS3 gibi oyun konsolları da destek vermekte ve bu sayede cihazlar arası bağlantı kolaylaşmakta. iPhone ise desteklemiyor ve DLNA destekli ArkMC gibi bir uygulama indirip kurmak gerekiyor.

‎ArkMC Pro UPnP media streaming
‎ArkMC Pro UPnP media streaming

Uygulamayı kurup izinleri verdikten sonra cihazınızdaki fotoğraf, müzik, video gibi içerikler akış olarak ağa sunulabilecek. DLNA destekli ağ istemcileri iPhone modelinizi görebiliyor ve bağlanabiliyor olacak.

İlginizi Çekebilir:  Telefondan flaşla gizli mesaj gönderme

arkmc2

İçeriği görmek için uygun olsa da bazı sınırlamaları var. Örneğin oynanan oyun TV ekranına gönderilemiyor.

AirPlay

Apple’ın geliştirdiği kendi kablosuz bağlantı çözümü ve DLNA gibi işliyor. Apple TV gibi bir alıcınız varsa Wi-Fi üzerinden bağlantı yaparak iPhone içeriğini TV ekranına gönderebilirsiniz. AirServer gibi uygulamaları Windows ya da Mac için kurup içerik gönderebilirsiniz.

airplay

iOS 7 ve üstünde alttan kontrol merkezini açıp AirPlay sembolüne tıklayın ve ortamdaki uyumlu alıcıları görün. Artık içeriği rahatça akış olarak izleyebilirsiniz.

YouTube Pair

Bu ise YouTube’un iOS özel uygulamasının eşleştirme seçeneği ve çoğu akıllı TV, oyun konsolu ve akış kutusuna destek veriyor. TV sembolünü görünce tıklayın ve açılan listeden istediğiniz cihazı seçin.

İlginizi Çekebilir:  Android'de silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır?

youtubepair

Ayarlara girerek değişiklik yapabilirsiniz. Safari uygulamasını açarak youtube.com/pair adresine girip eşleştirme için gerekli PIN kodunu girmeniz istenebilir. Bu işlem aslında akış değil çünkü iPhone bir YouTube kumandasına dönüşüyor ve içeriği göndermiyor.