Kategoriler
Rehberler

Android: Navigasyon Tuşlarının Yerleşimini Düzenlemek

Android O işletim sisteminde navigasyon tuşlarının yerleşimini düzenlemek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Sağ elini kullananlar dünya nüfusunun büyük bölümünü oluşturuyor. Çoğu dizüstü bilgisayarın trackpad’i sağ elini kullanan bir kişinin rahatlıkla kullanabileceği şekilde konumlandırılmış durumda. Kaydırma çubuğu, pencerelerin sağ tarafında yer alıyor. Çoğu şey sağ elini kullananlar için hayatı kolaylaştırmayı amaçlamakta. Açıkçası bu solaklar için haksızlık; neyse ki birkaç alternatif seçenek yok değil. Android kullanıcıların geliştirici ayarları aracılığıyla sol el kullanım modunu etkinleştirmesini sağlıyor. Android’in bir sonraki sürümü olan Android O‘da ise navigasyon tuşlarının yerleşimini düzenlemek üzere kullanılabilen bir seçenek var.

Android: Navigasyon Tuşlarının Yerleşimini Düzenlemek

Android’li akıllı telefon ve tabletler hayli büyük ekranlara sahip. Bu nedenle ekranda alt kısımda tam merkezde konumlandırılmış navigasyon tuşlarına özellikle büyük ekranlı cihazlarda ulaşmak güç olabiliyor. Android O işletim sistemindeki yeni seçenekle navigasyon tuşlarını sağa ya da sola doğru yakınlaştırmak mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

Öncelikle System UI Tuner menüsünü aktive etmeniz gerekecek. Bu işlemi daha önce buradaki ipucumuzda anlatmıştık. System UI Tuner menüsünü aktive ettikten sonra Android’de Settings – System – System UI Tuner yolunu izleyin.

Android Navigasyon Tuşlarının Yerleşimini Düzenlemek 1

Açılan ekranda Navigation bar > Layout menüsüne gidin. Layout ekranında tercih edebileceğiniz dört farklı seçenek var. Normal seçeneği bildiğimiz yerleşimi temsil ediyor.

Android Navigasyon Tuşlarının Yerleşimini Düzenlemek 2

Compact yerleşim yazılımsal tuşları ortada daha fazla alan kaplayacak şekilde konumlandırıyor. Solaklar için sunulan Left-leaning navigasyon tuşlarını sola doğru kaydırıyor. Sağ eli baskın olan kullanıcılar için hazırlanan Right-leaning navigayon tuşlarını sağa doğru çekiyor.

Android Navigasyon Tuşlarının Yerleşimini Düzenlemek 3

Bu seçeneğin özellikle büyük ekranlı akıllı telefon sahipleri için büyük kolaylık sağladığını ifade edelim.