Kategoriler
Rehberler

iOS: Sosyal Ağlara Özel Videolar Hazırlayın

Apple kullanıcılarına özel olarak geliştirilen yeni bir uygulama olan Clips’in özelliği kısa videolar çekip kolayca sosyal ağlarda paylaşmanıza olanak vermek. Ücretsiz olarak indirilebiliyor ve kullanımı son derece kolay.

iOS: Sosyal Ağlara Özel Videolar Hazırlayın

Uygulamayı daha derinlemesine inceleyerek neler yapabildiğini görme ve anlatma imkanı bulmayı istedik. Clips uygulamasını kullanabilmek için öncelikle iPhone’da yüklü olan iOS sürümünün en az iOS 10 olması gerekiyor.

[appbox appstore id1212699939]

Clips uygulamasında kafa karıştırıcı gelebilen kısımlardan biri ayrı olmasının nedeni çünkü bu türden bir fotoğraf düzenleme ve video hazırlama uygulamasının, Apple iOS ile gelen kamera uygulamasına dahil edilmesi gerekmez miydi? Anlaşılan tam kapsamlı iMovie uygulamasını karmaşık bulanlara bir alternatif olarak sunuluyor.

ClipsPhotoandVIdeo

Başta hızlı bir sunumla kendini tanıtan uygulama ardından oluşturabileceğiniz kısa video örnekleri gösteriyor. Fazla detaya girmiyor ama neler yapılabileceği anlaşılıyor. Sosyal medyada fazla video paylaşmıyorsanız ne yapabilirim diye sorabilirsiniz. Kaydetme arabirimi basit ve ilk olarak ön ya da arka kamerayı seçin, ardından kırmızı butona basıp uzun tutun. Hemen kaydedip paylaşmak istiyorsanız mümkün ama filtrelere bakmakta fayda var.

Clips-FIlter

Klasik kamera uygulamalarındaki gibi filtrelerle şekiller değiştirilebiliyor. Görüntüyü değiştiren karartma, siyah beyaz gibi seçeneklere bakabilirsiniz. Videonuza seslendirme ya da altyazı gibi eklemeler yapacaksınız.

Clips-Narration

Belirli karelere metin mesaj eklemek içinse üstteki alandan yıldız sembolüne tıklayın. Bazı basit şekilleri de ekleyebilirsiniz. Son olarak müzik eklemeniz de mümkün. Hızlı biçimde soundtrack eklemek için hoparlör simgesine tıklayın ve müzik seçeneklerini görün.

Clips-Soundtrack

Sadece iTunes üzerinden alıp sahip olduğunuz şarkıları ekleyebilirsiniz. Kısa süre önce katıldığınız bir etkinlik ya da konserden kısa videolar çekip bu şekilde paylaşabilirsiniz.