Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android’de URL Kısaltarak İşinizi Kolaylaştırın

Android cihaz sahibi olmak için Google kullanıcısı olmak gerekiyor. Google kullanıcılarının bildiği çeşitli URL kısaltma servisleri var ve örneğin kendi servisi olan goo.gl ile adresler kısaltılıp geçmişte saklanabiliyor.

Android’de URL Kısaltarak İşinizi Kolaylaştırın

Böylece gerçekleştirilen URL kısaltmalarının ne oranda tıklandığına dair istatistik görmek bile mümkün oluyor. Aynı zamanda link saklamak, panoya yapıştırmak ve menüden paylaşmak kolaylaşıyor.

URL-Shortener-for-Android-Goo.gl-Menu-Share-Via

URL kısaltma servislerinin ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Basit biçimde uzun internet adreslerini çok daha kısa hale getiriyorlar ve özellikle Twitter başta olmak üzere sosyal ağ servislerinde paylaşımı kolaylaştırıyorlar. Bir URL kısaltma servisine ait mobil uygulamayı kurduğunuzda Android cihazda yüklü Google hesabına erişim izni vermeniz istenir.

URL-Shortener-for-Android-Goo.gl-Shroten-options

Ardından bir linke denk gelip kopyalamak ve paylaşmak istediğinizde ilgili servise ait kısaltma sistemini çağırmak için Android paylaşım menüsünü çağırıp uygulama adına tıklamanız gerekir. Buna tıkladığınız anda ilgili link basit biçimde kısaltılır ve dört seçenek sunulur:

  1. Bildirim: Bildirim alanına eklenir ve üç seçenek sunar. Bu uygulamadan çıksanız bile yapıştırma, paylaşma ve saklama seçenekleri kolayca kullanılabilir.
  2. Kopyalama: Basit biçimde sadece yeni kısa adresi kopyalar.
  3. Paylaşma: Bu kısa adresi hızlı biçimde bir diğer ortama yapıştırma imkanı verir.
  4. Saklama: Yıldız vermek suretiyle bu adres daha sonradan tekrar açılmak üzere saklanabilir.
URL-Shortener-for-Android-Goo.gl-Starred

Sakladığınız adresleri servisin özel menüsüne girerek istediğiniz anda görebilir ve ziyaret edebilir ya da listeden silebilirsiniz. Google hesabını kullandığı için bu işlemler bulut üzerinden yedeklenir ve cihaz değiştirseniz bile aynı durumda görülebilir.

Aynı zamanda analiz işlemleri için güçlü bir altyapı da sunuyor. Hangi ülkelerden kaç kez tıklanmış vb görülebiliyor.