Kategoriler
Rehberler

Android: Wi-Fi Kablosuz Ağı Arkadaşlarla Paylaşmak

Ortamdaki Wi-Fi kablosuz ağ güvenliğini sağlamak adına uzun ve karmaşık bir parola kullanıyor olabilirsiniz. Bu parolayı gelen arkadaşlar ve misafirlere vermek gerekince zorlu anlar yaşayabilirsiniz. Aslında ağınıza erişmelerini sağlayan basit ve sıkıntısız bir çözüm bulunuyor.

Android: Wi-Fi Kablosuz Ağı Arkadaşlarla Paylaşmak

Arkadaşlarınızın Android yüklü akıllı telefonu varsa ve ortamınıza geldiklerinde Wi-Fi ağınızı kullanmak istiyorlarsa QR kodu oluşturup bunu göstererek bilgiyi kolayca almalarını sağlayabilirsiniz: http://zxing.appspot.com/generator/

wi-fi-qr

Elbette ilgili sayfaya girince yapmanız gereken sizde yer alan Wi-Fi ağa ait ad, parola ve şifreleme türünü işaretlemek. Ardından barkod boyunu belirleyip alttaki oluştur butonuna basmak. Bunları göremiyorsanız ilk kutuyu açıp Wi-Fi ağ seçerek başlamalısınız. Ağ şifreleme türüne ait bilgilere sahip değilseniz Android cihazınızda ayarlara girip Wi-Fi kısmından size ait ağı bularak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

[appbox googleplay id=me.scan.android.client]

Bu kodu ekran görüntüsü olarak alabilirsiniz. Önce bir deneme yapmak için diğer cihazdaki barkod okuyucu ile tarayın. Eğer barkod uygulaması kurulu değilse ücretsiz QR Code Reader kurulabilir. Okuma gerçekleşince aşağıdakine benzer bir ayar penceresi açılmalı ve OK dediğinizde eklenip bağlantı kurulmalı.

qr-scanned

Başka bilgi girmeden ve parola bilmeden kablosuz ağınıza bağlanabiliyor olacaklar ama parola, ağ adı ya da şifreleme türünü değişirseniz bir kez daha barkod oluşturmanız gerekecek. Google Keep ya da Photos gibi bir uygulamada güvenli biçimde saklayıp gerektiğinde arkadaşlara gösterebilirsiniz. Bazı router’larda WPS ile bağlanma desteği de var ama çok güvenli denemez.