Kategoriler
Rehberler

Android: Galeride Fotoğraf Gizlemek

Android‘li akıllı telefonlarda galeride fotoğraf gizlemek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android işletim sistemli akıllı telefonlarımızın yüksek çözünürlüklü kameralarıyla çektiğimiz fotoğraflar, aldığımız ekran görüntüleri, sosyal medyada görüp telefona kaydettiğimiz fotoğraflar ve anlık mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla arkadaşlarımızın gönderdiği görseller Android’de galeride görüntüleniyor. Çeşitli gizlilik ve güvenlik gerekçeleriyle Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda galerideki bazı fotoğrafları gizlemek isteyebilirsiniz. Android‘de galeride fotoğraf gizlemek için ele aldığımız aşamaları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Android: Galeride Fotoğraf Gizlemek

Öncelikle akıllı telefonunuza Solid File Explorer ya da benzeri bir dosya yöneticisi yüklemelisiniz. Biz bu uygulamayı kullanmayı tercih ediyoruz. Diğer taraftan fotoğraf gizleme işlemine gitmeden önce güvenli bir konuma fotoğraflarınızın bir yedeğini oluşturmanızda fayda var. Küçük bir dikkatsizlik sonucunda fotoğraflarınızı kaybetme riskine karşı almanız gereken basit ama önem teşkil eden bir önlem.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?
Solid Explorer File Manager
Solid Explorer File Manager
Developer: Unknown
Price: Free

Akıllı telefonunuzdaki dosya yöneticisi uygulamasını çalıştırın. Yeni bir klasör oluşturun ve dilediğiniz bir ismi girin. Biz gizlenmiş anlamındaki Hidden adını veriyoruz.

Android Galeride Fotoğraf Gizlemek 1

Yeni oluşturduğunuz klasörü açın. Uygulama arayüzündeki + butonuna dokunun ve New File seçeneği ile devam edin. Dosyayı .nomedia adını vererek kaydedin. Bu dosya ilgili klasörde yer alan fotoğrafların galeri araçları tarafından dikkate alınmamasını sağlayacak.

Android Galeride Fotoğraf Gizlemek 2

Gizlemek istediğiniz fotoğrafları ve fotoğraf içeren klasörleri bu yeni oluşturduğunuz (Bizim Hidden şeklinde adlandırdığımız) klasöre taşıyabilirsiniz. Bu fotoğraflar galeri uygulamasında görünmeyecek ancak dosya yöneticisi uygulaması ile erişilebilir olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri