Kategoriler
Giyilebilir Teknolojiler

Apple Watch Güvenliğini Sağlamak

Apple Watch akıllı saat sahiplerinin çoğu işlemi gerçekleştirebilmesi için Apple iPhone ile eşleştirme yapması gerekiyor. Apple ekosistemine dahil olanlar için sorun yok ama bu bağlantıdan ötürü kişisel bilgileriniz saate aktarılıyor ve kolunuzdan çalınırsa içindeki veriler riskli ellere düşebiliyor.

Apple Watch Güvenliğini Sağlamak

PIN kullanarak iPhone’da olduğu gibi Apple Watch’ta da güvenlik sağlanabiliyor ama arkanızda duran biri kolayca bunu öğrenebilir. Daha da kötüsü saati ele geçiren biri akıllı ev kontrolünü ele geçirebilir, online ödeme yapabilir.

apple-watch-apple-pay

iPhone bağlantısını Wi-Fi üzerinden kuran ve internete telefon üzerinden erişen Apple Watch, Apple Pay sayesinde kredi kartı bilginizi depoluyor. Aynı zamanda satın alma için iPhone’a gerek duymuyor. Birinin eline düşerse ciddi sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden Passcode Kilidi önemli.

apple-watch-passcode

Saati ilk kurduğunuzda Passcode kilidi eklemediyseniz hemen My Watch uygulamasını kullanarak ekleyin. Basit dört haneli kod ya da karmaşık 5-10 haneli kod girilebiliyor. iPhone’daki Passcode’dan farklı bir kod girmeniz iyi olur. Sadece saati başlatınca ve koldan çıkarıp takınca girmeniz gerekiyor. Faydalı bir özellikse iPhone kilidini açınca saatteki kilidin de aynı anda açılması.

apple-watch-enter-passcode

Biri saati ele geçirir ve kodu bulmaya çalışırsa altıncı hatalı denemeden sonra bir dakika ara geçmesi gerekiyor. On kez hatalı girince iki seçenekten biri gerçekleşiyor. Passcode eklerken sıfırlama seçmişseniz otomatik olarak fabrika ayarlarına dönüyor. Önceden yedek aldıysanız kolayca geri yükleyebilirsiniz. Aktivasyon kilidiyse çalıntı ya da kayıp saati kullanılmaz hale getiriyor. Bunun için watchOS 2 sürümüne geçilmiş olması şart.

activation-lock

Find My Apple Watch sayesinde saat yeri görülebilir. iCloud üzerinden de benzer biçimde erişilip yeri görülebilir ve sıfırlanabilir. Ayrıca saat ekranına kayıpla ilgili bilgi mesajı gönderilebilir. İyi niyetli biri bu adresi ya da telefonu arayıp ödülünü sizden alabilir.