Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone’un PC Tarafından Tespit Edilmesini Sağlamak

Apple iPhone sahibiyseniz ve kurulum, yedekleme, veri aktarımı gibi işlemler için telefonunuzu Windows yüklü PC’de tanıtmakta zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz. Bazı kullanıcılar bu nedenden ötürü iTunes’u sevmiyor. Ancak başka yoldan telefon içeriğine erişim mümkün görünmüyor.

iOS: iPhone’un PC Tarafından Tespit Edilmesini Sağlamak

Apple, kullanıcılara iTunes kurmadan çektikleri fotoğrafları bilgisayar ortamına aktarma ve görme imkanı veriyor. Buna ek olarak yeni nesil iCloud bulut depolama sayesinde iTunes kullanmadan yedek alınabiliyor. Alışverişler içinse cihazda yüklü mağaza uygulaması kullanılabiliyor. Böylece iTunes gereksiz hale geliyor. Bununla birlikte iPhone sahiplerinin bilgisayara bağlantı yapıp anında Bilgisayarım içinden Windows Gezgini ile görmeleri mümkün olmayabilir.

smartphone_800

Bilgisayar bağlantısı yapınca iPhone’u Bilgisayarım içinde göstermezse paniğe kapılmayın. İlk olarak kullandığınız Lightning kablonun orijinal olmasına özen gösterin. Sorunlu kablolar sıkıntıya neden olabilir. Ucuz sahte kablolar sadece güç iletip şarj destekler ve veri aktarmadığı için Windows yüklü PC tanımaz. Kablo orijinal ise iPhone sisteme eklenir eklenmez ekranda “bu bilgisayara güveniyor musun” sorusu gelir ve onay istenir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü

Trust-this-computer_thumb

Bu onayı da vermişseniz bir sonraki adımda PC için gerekli tüm Windows güncellemelerini kurmanız olacak. Güncel durumda olan bir PC, iPhone bağlanınca sürücüleri otomatik olarak yüklüyor olmalı. Windows 10 güncellemeleri için Ayarlar içinden Güncellemeler kontrol edilebilir. Sürücüleri güncellemeye karar vermişseniz Denetim Masası içinden Cihazlar ve Yazıcılar kısmına girin.

iPhone-unspecified_device_thumb

Tanımlanamayan cihaz alanında Apple iPhone beliriyorsa sağ tıklayıp Özellikler seçin ve Donanım sekmesinden sürücülere girin ve güncelleme komutu verin. Ardından otomatik olarak sürücü taranmasını seçin.

update_Windows_8_iPhone_drivers_thumb

Bir süre bekleyince sürücüler kontrol edilip varsa daha yenileri indirilip kurulacak. Sorun yoksa buna yönelik bildirim gelecek. Donanımsal bir sorun yoksa bu aşamadan sonra Bilgisayarım altında ekleniyor ve erişilebiliyor olmalı.