Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Google Assistant İle Ekran Kilidini Etkinleştirmek

Android‘li akıllı telefonlarda Google Assistant İle Ekran Kilidini Etkinleştirmek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Google Assistant uygulaması size annenizi aramanız gerektiğini, kuru temizlemeciden kıyafetlerinizi almanızı hatırlatabilir ya da hava durumu bilgisi verebilir. Artık uygulamaya sesli giriş yerine yazılı giriş yapmak da mümkün. Hizmet artık iOS işletim sisteminde de var, hatta macOS işletim sisteminde gayrı resmi kullanımı da mümkün. Esasında Android‘de Google Assistant İle Ekran Kilidini Etkinleştirmek oldukça kolay. Örneğin Siri iPhone’da ekran kilidini devreye alamıyor. Tabii bu özellik güvenlik gerekçeleriyle sunulmamış da olabilir. İşlem için Android’de root erişimine gerek duyulmuyor.

Now make Google Assistant more sensitive at home – Alif news- India

Android: Google Assistant İle Ekran Kilidini Etkinleştirmek

Bu işlem için Google Play mağazasından üçüncü parti bir uygulama indirmeniz gerekecek. Faydalanılabilecek çok sayıda araç var, biz Screen Off and Lock uygulamasını tercih ediyoruz. Google Play mağazasında aratarak ya da yazının sonundaki widget’a dokunarak bu aracı akıllı telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Kurulumun ardından Google Assistant’ı açın. Sağ üst kısımda yer alan simgeye dokunun. Explore ekranında üstte yer alan butonu kullanın ve menüden Settings‘i seçin.

Android Google Assistant İle Ekran Kilidini Etkinleştirmek 1

Settings ekranında aşağı doğru kaydırma yaparak Phone sekmesini bulun ve Shortcuts‘a dokunun. Shortcuts ekranında yer alan + simgeli butona dokunun.

Android Google Assistant İle Ekran Kilidini Etkinleştirmek 2

When I say Ok Google ve Or when I say Ok Google… bölümüne Lock my phone yazın. Google Assistant should do alanına Open OFF+ girin. Burada işlem için farklı bir uygulama kullanacaksanız komuttaki OFF+ ismini terci ettiğiniz uygulamayla değiştirin. Save seçeneğine dokunun.

Android Google Assistant İle Ekran Kilidini Etkinleştirmek 3

Artık Google Assistant ile ekran kilidini etkinleştirebileceksiniz. Ok Google, lock my phone ifadesini kullandığınızda araç ekranı kilitleyecektir. Burada komut girdisini dilediğiniz gibi, örneğin ‘Lock my phone’ ya da yalnızca ‘Lock phone’ olarak da tercih edebilirsiniz.