Kategoriler
Rehberler

Android: İdeal PHP Geliştirme Ortamını Kurun

Seneler boyunca programlama için bilgisayar kullanmanın şart olduğu kabul edildi ama son yıllarda Android işletim sistemi yüklü cihazları kullanarak da programlama yapılabileceği anlaşıldı. Sürekli iyileşen uygulamalarla Android akıllı telefonları kullanarak PHP kodlama ve düzenleme yapılabiliyor.

Android: İdeal PHP Geliştirme Ortamını Kurun

Her ne kadar Android cihazlardaki dokunmatik klavyeyi kullanarak Facebook mesajı yazmak bile zor gelse de hazır PHP dosyalarını metin bazlı olarak düzenlemek o kadar da zor değil. Farklı metin düzenleme editörleri olmakla birlikte Vim uygulaması bir adım önde görünüyor. OS X ve çoğu Linux dağıtımıyla yüklü gelen bu uygulamayla hızlı ve doğru biçimde belge ve kod düzenlemek mümkün.

android-dev-vim

Klavyelere göre düzenlenmiş olan uygulamanın Android ortamına gelmiş olması şaşırtıcı. Bunu temin etmek için Vim Touch uygulamasını kurmanız yetiyor.

[appbox googleplay id=net.momodalo.app.vimtouch]

İlgi çekici olmasını sağlayansa çok sayıda eklentiye destek vermesi ve programlama diline göre özelleştirilebilmesi. Aynı zamanda klasik Vim stiline uyum sağlıyor.

anddev-vim-config

Apache 2.0 Açık Kaynak lisansıyla ücretsiz olarak temin edilebiliyor. LAMP ise Linux, Apache, MySQL, PHP birlikteliğini ifade ediyor. Düşük güç tüketimi ve sistem kaynaklarını kullanma yapısıyla beğeni kazanıyor. Seçtiğiniz sunucu türüne göre diğer araçlardan da yararlanabilirsiniz. WordPress kullanıcıları buna özel uygulamayı kullanarak da işlerini kolaylaştırabilir.