Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS: Dijital Fotoğraflarınızı Kodak Çekimlerine Benzetin

Kodak imzalı ilk nesil fotoğraflar gerçekten de başka bir havaya sahipti ve insanlar siyah beyaz fotoğraflarda başka bir dönemden kalan örnekler gibi sıradışı görünüyorlar. Bu tür bir görünümü günümüzün dijital fotoğraf makineleriyle yapılan çekimlere uygulamak mümkün.

iOS: Dijital Fotoğraflarınızı Kodak Çekimlerine Benzetin

Fotoğraflarınıza bu tür eski nesil efektleri kazandırmak için kullanabileceğiniz ilk çözüm çoğu fotoğraf düzenleme uygulamasında standart olarak karşımıza çıkan sephia efekti. Orijinal görünümü ne derece yüksek oranda tutturmak istediğinize ve elbette çektiğiniz fotoğrafın durumuna bağlı olarak şiddeti değiştirebilirsiniz.

Kodak1

Fotoğraflarınızı 1800’lü yıllarda çekilmiş örneklere benzetebilmek için vintage filtresini deneyebilirsiniz. Instagram’ın ön plana çıkmasıyla bu tür seçeneklerin sayısı epey arttı. Çok platformda sürümleri olan Snapseed uygulamasında siyah-beyaz filtresi kullanılabilir.

Siyah beyaz hale getirdikten sonra vintage filtresini uygulamalısınız. Doku gücünü +20 olarak arttırın ve daha dokulu olmasına olanak verin.

Snapseed

Bir diğer alternatifse VSCO adlı fotoğraf düzenleme uygulamasını kullanmak. Harika bir alternatif ve daha basit biçimde kullanılabiliyor. Siyah beyaz açık ton setinde yer alan X4 ya da X5 seçeneklerini deneyin.

Ücretsiz sürümde bu seti bulamazsınız ve istiyorsanız satın almanız ya da ücretli sürüme geçip çok daha fazla sayıda efekte kavuşmanız gerekir. Akla gelen son seçenekse iOS ortamındaki Krop uygulaması.

Sephia görüntü elde ettikten sonra artık buna özel uyan bir çerçeve yapmanız gerekiyor ki Krop bu aşamada imdada yetişiyor. Uygulamayı açıp görseli yükledikten sonra yerini ve ölçeğini değiştirebilir, çerçeve için renk seçebilir ve berraklığını belirleyebilirsiniz ama ideal olan beyaz çerçeve kullanarak eskiye dönmek.

Krop

Eski nesil yapının korunması adına beyaz ve şeffaf olmayan çerçevenin uygulanması gerekiyor. Artık sonuca ulaştınız ve Kodak No. 1 çekimlerinden farksız fotoğraflar elde edebilirsiniz.