Kategoriler
Konular

Android’de İşlemci, RAM ve Pil Kullanımını Görüntülemek

Android‘li akıllı telefonlarda İşlemci, RAM ve pil kullanımını görüntülemek için kullanabileceğiniz araçları tanıyacağız. Teknolojiye meraklı olan akıllı telefon kullanıcıları bilgisayar ve akıllı telefonlarında sistem kaynaklarının kullanımını anlık olarak takip etme gibi bir alışkanlığa sahip oluyor. Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda işlemci, RAM ve pil kullanımı gibi detayları takip etme gereği hissedebilirsiniz. Bu yazımızda Android‘de İşlemci, RAM ve pil kullanımını görüntülemek üzere kullanabileceğiniz araçlara göz atıyoruz.

Android’de İşlemci, RAM ve Pil Kullanımını Görüntülemek

Energy Bar

Android İşlemci, RAM ve Pil Kullanımını Görüntülemek 1

Bu küçük uygulamayla pil seviyesini durum çubuğunda renkli doğrusal şeritler halinde görebiliyorsunuz. Bu renkli doğrusal şeridin yardımıyla telefonun pil seviyesini öğrenebiliyorsunuz; aynı zamanda cihaz estetik açıdan hoş bir görünüme bürünüyor. Uygulamanın ayarlarına giderek birçok şeyi değiştirebiliyorsunuz. Çubuğun türünü, kalınlığını ve çubuğun konumunu ayarlayabilirsiniz. Çubuğun görünürlüğü diğer tam ekran uygulamalar için de değiştirilebiliyor. Ayrıca, şerit stilini değiştirmek de mümkün.

[appbox googleplay id=you.in.spark.energy&hl=en]

Powerline

Android İşlemci, RAM ve Pil Kullanımını Görüntülemek 2

Powerline listemizde bir önceki sırada yer alan Energy Bar’a benzer bir uygulama fakat daha fazla özelliğe ev sahipliği yapıyor. Pil göstergesinin yanı sıra RAM, Wi-Fi, işlemci, pil sıcaklığı, depolama alanı kullanımı ile ilgili takip yapabiliyorsunuz. Alarm, depolama, RAM gibi ögeler için göstergeler ekleyebiliyor ve göstergenin rengi ile konumunu düzenleyebiliyorsunuz. Energy Bar’ın vaat ettiği özellikler sizin için yeterli değilse bu uygulamayı deneyebilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.urbandroid.inline&hl=en]

Tinycore

Android İşlemci, RAM ve Pil Kullanımını Görüntülemek 3

Tinycore ile tıpkı diğer araçlar gibi RAM, işlemci ve pil kullanımı görselleştirebiliyorsunuz. Uygulamada yer alan göstergeleri kullanabileceğiniz gibi kendi özel göstergenizi de oluşturabilirsiniz. Ücretsiz versiyonda aynı anda maksimum iki adet gösterge kullanma imkanı bulunmakta. Farklı profiller oluşturup bunları adlandırmak ve açıklama eklemek mümkün. Yükseklik ile genişliği ve konumu ayarlama imkanı da sunuluyor.

[appbox googleplay id=org.neotech.app.tinycore&hl=en]

Battery Monitor

Android İşlemci, RAM ve Pil Kullanımını Görüntülemek 4

Uygulamanın adı sizi yanıltmasın, pil dışında işlemci ve RAM kullanımını da küçük yüzen pencereler ve widget’lar aracılığıyla görüntüleme imkanı sunuyor. Bu yüzen pencereler ya da widget’lara dokunarak daha detaylı bilgi edinilebiliyor. RAM’i temizlemek için Tap Boost seçeneğine dokunmak yeterli oluyor.

[appbox googleplay id=com.glgjing.hulk&hl=en]

Navbar Apps

Android İşlemci, RAM ve Pil Kullanımını Görüntülemek 5

Navbar Apps esasında navigasyon çubuğunu özelleştirmek ve Android’e cıvıl cıvıl bir görünüm kazandırma amaçlı geliştirilen bir uygulama fakat pil seviyesini durum çubuğundan görüntüleme imkanı da sunuyor.

[appbox googleplay id=pl.damianpiwowarski.navbarapps&hl=en]