Kategoriler
Rehberler

Android: Varsayılan Uygulamaları Seçmek ve Eşleştirmek

Sürekli güncellenen iki ana mobil işletim sistemi Android ve iOS son yıllarda benzer hale geldi. Android dünyasının en büyük avantajı özelleştirme seçenekleri olmaya devam ediyor. Android kullanıcıları varsayılan uygulamaları seçip dosya türlerine atayabiliyor.

Android: Varsayılan Uygulamaları Seçmek ve Eşleştirmek

Bu sayede sonradan deneme amaçlı kurduğunuz üçüncü parti e-posta, fotoğraf, müzik vb uygulamalarını varsayılan olarak atayıp keyfinize göre düzenleme yapabilirsiniz. iPhone’da ise bir e-posta adresine tıklayınca varsayılan Mail uygulaması açılır ve Gmail kurmuş olsanız bile gelmez. Telefon numarası için de TrueCaller gibi alternatifler açılmaz. URL’ye tıklayınca Chrome değil Safari açar.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

Android 6.0 ve sonrasında bir aksiyona tıklayınca birden fazla bu işe özel uygulama algılanırsa hangisini istediğiniz sorulur ve bir kereye mahsus ya da temelli seçebilirsiniz. Kazayla yanlış birini seçip temelli tıklarsanız ne olur?

set-default-apps-clear-defaults-android

Çoğu kişinin başına gelebilir ve paniğe gerek yok. Android ayarlarında Uygulamalar kısmına girince Varsayılan uygulamalar alanına bakarak hangisinin varsayılan tarayıcı, müzik çalar, SMS, telefon, uygulama başlatıcı olacağı kolayca seçilebilir ve değiştirilebilir.

default-app-selection-dialog-android

Silmek istenenler sıfırlanırsa bir sonraki açılışta aynı seçim ekranı gelir. Bu durumda herhangi birini sürekli olarak varsayılan seçmeniz gerekmez, sadece bir kez seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bazı durumlarda uygulamalara özel linkleri ilgili uygulama açmak isteyebilir. Örneğin eBay linkini eBat açmak isteyebilir.

İlginizi Çekebilir:  Telefondan flaşla gizli mesaj gönderme

facebook-twitter-settings-in-app-browser-android

Facebook, Twitter, RSS okuma gibi belirli uygulamalar sayfaları ayrı bir internet tarayıcı yerine kendi uygulamaları içinde göstermek isteyebilirler. Bunlara ait düzenlemeleri uygulamalara ait ayar kısımlarında değiştirebilirsiniz. Uygulama içi tarayıcı aktifse linkleri kullanıcıyı diğer uygulamaya göndermeden gösterirler ve işiniz kolaylaşır.