Kategoriler
Rehberler

Android: Verileri Kolayca Yeni Android Cihaza Taşımak

Yeni bir akıllı telefona geçiş zamanı geldiğinde tatlı bir telaş sarar. Yeni cihaza alışmak dışında buna geçiş için hesaplar ve dosyaların aktarılması, uygulamaların kurulması zaman alabilir ve kayıplar yaşanabilir. Hesaba katılması gereken çok sayıda detay var.

Android: Verileri Kolayca Yeni Android Cihaza Taşımak

Planlama yaparak adım adım ilerleyerek sorunsuz bir geçiş gerçekleştirebilirsiniz. Android ile gelen dahili yedekleme sistemi şunları saklayabiliyor:

  • Google Takvim ayarları
  • Wi-Fi ağlar ve parolalar
  • Ana ekran duvar kağıtları
  • Gmail ayarları
  • Ekran ayarları
  • Dil ve girdi seçenekleri
  • Zaman ve saat ayarları

Yapmanız gereken Android ayarlar uygulaması içinden Yedekleme kısmına girip veri yedekleme seçeneğine tıklamak ve Gmail hesabını seçmek.

backup-account-571x500

Elbette farklı marka ve modellerde değişik yedekleme uygulamaları yüklü gelebiliyor. Sony Xperia Transfer, HTC Transfer Tool, LG Bridge, Alcatel Cloud Backup gibi uygulamalar verilerinizi yedekleyip yeni cihazda içeri alabiliyor ama aynı marka cihazla devam ederseniz!

backup-google-photo-571x500

Fotoğrafları yedekleyip aktarmak için Google Photos kullanabilirsiniz. Bunun için uygulama ayarlarından yedekleme seçin ve ardından yeni cihaza kurunca aynı fotoğraflar görülebiliyor ve bulutta saklanıyor olacak. Parolaları saklamak ve aktarmak için benzer biçimde LastPass kullanılabilir.

sms-backup-565x500

Chrome ile saklanan parola, yer imi, geçmiş gibi bilgiler de yeni cihaza aktarılır. SMS yedekleme ve geri yükleme için daha önceden sitede yer verdiğimiz SMS Backup & Restore kullanılabilir:

[appbox googleplay id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore]

Uygulamaları yedekleyip aktarmak için de Google yedekleme servisi yardımcı olur ve yeni cihazda oturum açınca önceki cihaz yedeğinden programların indirilmesini isteyip istemediğinizi sorar. Geriye kalan kişisel dosyaların aktarılması içinse tüm cihazlarla gelen dosya gezgini kullanılabilir ya da USB kablo ile PC bağlantısı yapılabilir.