Kategoriler
Konular

Apple Siri ile Google Asistan Kapışması

Google Assistant uygulaması ilk olarak Google Pixel serisi akıllı telefonlara özel biçimde sunulmuştı ve ardından kademeli olarak yayılmaya başladı. Sonunda Android cihazlardan Apple iPhone serisine de geçiş yaptı. Android tarafında 6.0 ve üstü şart.

iOS: Apple Siri ile Google Asistan Kapışması

iPhone kullanıcılarıysa iTunes mağaza içinden bağımsız bir uygulama olarak kuruyorlar. Google’ın online servisleri Apple’a kıyasla çok daha fazla ve popüler durumda. Bu açıdan bakınca Apple Siri ile Google Asistan kıyaslaması söz konusu olunca Google’ın elinde bazı avantajlar var ama işe yarıyor mu?

google-assistant-iphone-setting-up

Google Asistan uygulamasını iPhone’a kurmak son derece kolay. iPhone ile Google arama uygulamasını kullanıyorsanız ve oturum açmışsanız aynı hesapla devam etmeyi isteyip istemediğiniz sorulacak.

[appbox appstore id1220976145]

Google asistan arabiriminde karşılıklı sohbete dayanıklı bir görünüm geçerli. Siri ile benzer denebilir ama sohbet havası daha ağır basıyor. Alttaki mikrofon butonuna basın ve konuşun. Ses algılama motoru Google destekli olduğundan şu aşamada sadece ABD’de başarılı biçimde işliyor. Sol alttaki klavye sembolüne tıklayınca açılıyor ve sormak için konuşmak yerine yazmak mümkün oluyor ki Siri şimdilik buna izin vermiyor.

google-assistant-iphone-explore

Sağ üstteki asistan sembolüne tıklayınca keşfet ve içeriğim sekmeleri gelecek. Hatırlatıcılar, takvim, alışveriş listesi gibi içeriklerinizi bulabilirsiniz. Ayarlara ve hesap kısmına girip düzenlemeler yapabilirsiniz.

google-assistant-iphone-widgets

iPhone 6s ve üstü kullanıyorsanız uygulama kısayoluna 3D touch ile tıklayın ve anında çağırıp konuşmaya başlayın. Elbette Home butonuna atamanıza ve Siri’yi atmanıza izin verilmiyor. iOS ile entegre gelen Siri ise verilerinize sistem seviyesinde erişebiliyor ve çok daha fazla görev başarabiliyor. Sadece Home butonuna basıp tutarak konuşun ya da Hey Siri sayesinde ekrana bile dokunmadan başlayın.

google-assistant-iphone-problems

Birini aramak, iMessage göndermek, alarm eklemek, uygulama açmak, ayarları açıp kapamak ve hatırlatıcı girmek gibi seçenekler sadece Siri ile destekleniyor. Google asistanla arama isterseniz ekrana pencere getirip tıklamanızı istiyor. Google esaslı servislere öncelik verenler yeni asistanı sevecek ama elbette Siri’nin yeri ayrı. Aksine Siri ile Microsoft Bing arama motoru entegre yani Google asistan kullanmak için bir diğer sebep daha doğmuş oluyor…