Kategoriler
Rehberler

Android: Cihazı Retro Oyun Merkezine Dönüştürmek

Android cihaz sahiplerinin elindeki avantajlardan bir diğeri eski nesil oyun konsollarını emüle edebilmeleri. Cihazınız yeterince hızlıysa Sega Genesis’ten Nintendo 64 ve hatta Nintendo DS’e kadar imkan var ve çok sayıdaki emülatör yazılımı cihazlara kurulabiliyor, root bile gerekmiyor!

Android: Cihazı Retro Oyun Merkezine Dönüştürmek

Emülatör uygulamalarının tümü dokunmatik ekran kontrollerini getiriyorlar ve özel bir harici kontrolcüye gerek kalmıyor ama bunları kurduğunuzda oyunları ayrı olarak temin etmeniz gerekiyor. Elinizde Wii Remote, PS3 kontrolcü, Xbox 360 kontrolcü varsa ekran kontrollerini kapatabilirsiniz.

RetroArch

RetroArch-Options-Cores-1

Bir uygulama sayesinde tüm retro oyunlarınızı kontrol etmek isterseniz RetroArch çözüm olabilir. Çok sayıda temel konsola destek veriliyor ve listesi ekran görüntüsünde görülebiliyor. Oyuna göre otomatik algılama ya da manuel seçim imkanı var. Farklı oyunlarda kontrolü değiştirmek için girdi arabirimini değiştirebilirsiniz. Yatay modda kontroller daha başarılı ve ücretsiz indirilebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?
RetroArch
RetroArch
Developer: Libretro
Price: Free

ClassicBoy

ClassicBoy-2

RetroArch alternatifi ClassicBoy uygulaması çok daha iyi bir kontrol arabirimine sahip ve hoş görünüyor. Play Store ortamında yer alan sürüm Lite olmakta ve özelliklerin aktifleştirilebilmesi için ödemeli olan sürüme terfi edilmesi gerekiyor ama ufak bir ücretle tamamen özelleştirilebilir kontrollere sahip oluyorsunuz. Konsolların emülasyonunda daha az seçenek var ve otomatik algılama yapamıyor.

Markette ya da diğer ortamlarda apk paketi olarak çok daha fazla sayıda emülatör var ama indirmeden önce içeriğin virüs içermediğinden emin olmalısınız!

N64-RetroArch

ROM paketlerini indirmek içinse internet üzerinde arama yapmanız gerekiyor. Sadece elinizde fiziksel kopyası olan oyunları indirebilirsiniz aksi takdirde yasal olmayan işlemlere giriyor. Sadece zip paketlerini indirin ve exe ya da apk uzantılı ROM’lardan uzak durun!