Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android / iOS: İnternet Tarayıcıda Metin Aramak

Masaüstü sistemlerde internet tarayıcı kullanırken arama yapmak son derece kolay ve Ctrl ile F tuşlarına aynı anda basıp açılan arabirim penceresine metin girmek yetiyor. Mobil arenada durum farklı çünkü hem Ctrl tuşu içeren bir klavye yok, hem de arama penceresi açılıp gösterilemiyor.

Android/iOS: İnternet Tarayıcıda Metin Aramak

Bu nedenle arama ya da bulma fonksiyonu ancak özel menülere gizlenebiliyor. Menüyü açarak komut vermek ve ardından beliren kutuya metin girmek gerekiyor. Bu nedenden ötürü çoğu kullanıcı mobil internet tarayıcı kullanırken arama fonksiyonu olduğundan haberdar bile olamayabilir.

Chrome (Android ve iOS)

Chrome

Android dünyasında en sık kullanılan ve varsayılan mobil tarayıcı olan Chrome’un iOS sürümü de var. Hangisi olursa olsun arama gerçekleştirmek için sağ üstten üç noktalı menüyü açmak ve sayfada arama komutu vermek gerekiyor. Ardından üstte beliren kutuya metin girin ve sayfada bulunmasını bekleyin. Bulunan sonuçlar arasında ileri-geri gitmek için ok tuşlarına basın.

Safari (Sadece iOS)

Safari

Safari’de üste çıkmak yerine alta inmelisiniz. Açık olan sayfada yukarı bakan oka tıklayıp paylaşma menüsünü açın ve beliren semboller içinde sürükleme yaparak büyüteç sembollü arama kısayolunu bulun. Buna tıklayınca dokunmatik klavye gelecek ve buna yazılan metinler sayfa içinde aranıyor olacak. Ardından solundaki ok tuşlarını kullanarak sayfa içinde bulunan sonuçlar arasında gidip gelebilirsiniz.

Diğer internet tarayıcılarda da durum benzer ve menüye girmeniz ve komut vermeniz gerekiyor.