Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Google Voice Arama Geçmişini Silmek

Akıllı telefonlarda yer alan ufak boyutlu dokunmatik klavyelerde veri girmek her zaman kolay olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda arama işlemleri sırasında Google Voice sesi arama sistemi imdada yetişiyor ve eller serbest kalabiliyor.

How to find your Google Voice number on desktop or mobile ...

Android: Google Voice Arama Geçmişini Silmek

Google internet servislerinde kullanıcı verisi toplamaya öncelik veriyor ve aynı zamanda arama alışkanlıklarını analiz ederek servislerini iyileştiriyor ama bu aynı zamanda yapay zeka çözümlerinin geliştirilmesi ve reklam kalitesinin arttırılması için de kullanılmakta. Diğer yandan gizlilikle ilgili çekinceler sürüyor. Sesli arama özelliği mikrofonu esas aldığı için akıllı telefonun sürekli bizleri dinlediğini düşünenler de var ve sesli aramayı kullanmıyorlar.

Siz bu yönde düşünmüyor ve elleri boşa çıkarmak için sesli arama kullanıyorsanız sonradan uyanıp önceki aramalara ait geçmişi silmek isteyebilirsiniz. Her ne kadar firmanın açıklamasına göre sesli aramalar kaydedildikten sonra başkalarıyla paylaşılmıyor olsa da bunları silmek iyi bir fikir olabilir. Bunları Google sunucusu içinden manuel yolla silmek kolay. İlk olarak herhangi bir internet tarayıcı kullanarak sağ üst köşede size ait avatar görseline tıklayın ve açılan menüden Hesabım seçeneğine tıklayın. Yeni alanda Aktivitelerim kısmına girin ve alta inip ses aktiviteleri kısmını bulun.

screenshot.1496408438

Tarih şeklinde alt alta size ait ses kayıtları gösterilecek ve bunları dinlemek mümkün olacak. Her birinin sağ üst kısmında üç noktalı menüde silme seçeneği var. Teker teker silmek yerine bir adımda hepsini silmek istiyorsanız sayfanın solundaki aktivitelerimi sil seçeneğini kullanın.

screenshot.1496408477

Seçeneğe tıklarsanız zaman aralığı gösterilir ve tümünü seçerseniz bir anda temizlik yapmış olursunuz.

screenshot.1496408637

Siz sesli arama yapmaya devam ettikçe buna yenileri eklenir yani sildikleriniz gider ama işlem durmaz. Kaydı durdurmak içinse geriye gidin ve ilk ekran görüntüsünde olan ses aktiviteleri kısmında seçeneğin yanındaki mavi butona tıklayıp kapatın.