Kategoriler
Rehberler

Android: Kendi Ana Ekranınızı Tasarlayın

Hoş görünen ve iyi biçimde planlanmış bir ana ekran her Android cihaz sahibinin rüyası. Bu hem ilgi çekici görünüyor, hem de fonksiyonellik açısından verimi arttırıyor. İşte bu nedenden ötürü biraz zaman harcayarak size özel ideal ana ekranı geliştirmelisiniz.

Android: Kendi Ana Ekranınızı Tasarlayın

Çoğu cihazla gelen ana ekran standart ve sadece birkaç masaüstü görüntüsü sunuluyor. Genel yapı fazla değiştirilemiyor. İlk olarak nasıl bir ana ekrana sahip olmak istediğinize karar verin ve örnek şablonlara göz atın. Hangi uygulamaların kullanıldığını tespit edin. Ardından buna imkan verecek görüntüler, uygulama başlatıcıları ve widget’ları elde etmeye koyulun.

homescreen-template

Nova Launcher uygulama başlatıcı, size hitap eden bir hava durumu uygulaması iyi bir başlangıç olabilir. Google Play mağaza ortamında Simple RSS Widget, Beautiful Widgets gibi çok sayıda seçenek var.

split-wallpapers

İndirdiğiniz duvar kağıtlarının çözünürlüğü ve hizalamasına dikkat etmek gerekiyor. Hizalama ve kırpma gibi işlemleri Android arabirimi yapabiliyor. Farklı bir uygulama başlatıcı kullanıyorsanız ayarlar değişebilir ama anlayış benzer. Elbette başka ince ayarlara yaparak da masaüstü ve uygulama başlatıcıya ait uygulama çekmecesi gibi seçenekleri değiştirebilirsiniz.

nova-settings

Altta yer alan sembollere ait dock alanının sembol ve sayfa sayısını değiştirmeniz, sembollere gölge vermeniz, boyut değiştirmeniz vb mümkün. Ana ekrandaki grid üzerinde dikey ve yatay sembol sayısını ekran boyutuna ve çözünürlüğüne göre arttırabilirsiniz.

retrotile-date-time-widget

Android Play Store ortamında yer alan UCCW Ultimate Widget uygulamasını kullanarak çok sayıda farklı boyutta ve içeriğe sahip widget oluşturabilirsiniz.

[appbox googleplay id=in.vineetsirohi.customwidget]