Kategoriler
Rehberler

Android / iOS: Telefon İletişimini Güvenli Kılın

Bu devirde kimseye güven olmuyor! Akıllı telefonlar işimizi kolaylaştırıyor ama haddinden akıllı olup gerektiğinde sesleri ve görüntüleri güvenlik güçlerine göndermeyi de beceriyorlar. Bu yüzden önlem almak ve set çekmek şart ki başınız belaya girmesin.

Android/iOS: Telefon İletişimini Güvenli Kılın

Havaya yayılan radyo sinyallerini kullanan telefon ve Wi-Fi esaslı görüşmelerin dinlenmesi kolay. Buna imkan verecek biçimde cihazınıza gizli takip uygulamaları kurulmuş olabilir. İlk olarak kurulu uygulamaları analiz edip şüpheli olanların adları ve sürümlerini kullanarak arama gerçekleştirin. Ayrıca bu uygulamaların istedikleri izinlere dikkat edin ve gereksiz biçimde konum, mikrofon, kamera izinleri isteyen uygulamaları mercek altına alın.

İlginizi Çekebilir:  Google Haritalar'da Gece Modu'nu açma

angry-birds-chris-hoffman

Gereksiz ve şüpheli uygulamaları kaldırın ya da temiz bir sonuç almak adına fabrika ayarların dönmeyi deneyin. Elbette cihazınızı sizden başkalarının kullanmasını engellemek için güçlü ekran kilidi kullanabilirsiniz ama bu demek değil ki gizli yolları kullanarak ya da Facebook gibi popüler uygulamaların açıklarından faydalanarak sizi dinleyip, takip edemezler. Bazı uygulamalar artık iki yönde kriptolama desteği sunuyorlar.

mitm

Bazı firmalar cihazda gerçekleşen tüm veri akışını kendi özel sunucularından geçirip sürekli kriptolama yaparak güvenli kıldıklarını söylüyorlar. VPN esaslı bağlantılarda bu firmalara ne derece güvenebileceğiniz de soru işareti taşıyor. Aynı zamanda bu tür servisler genelde aylık ödeme alıyor ve keselerini dolduruyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberindeki çift kişiler nasıl silinir?

silent-phone-screenshots

Son olarak cihazın çalınmasına karşı içeriği güvenli hale getirmek için güvenlik kısımında içeriği kriptolu hale getirmenizde fayda var ve Android’in güncel sürümleri standart olarak destek verip uygulama kurmanız bile gerekmiyor.